| MisterKat a întrebat:

Ce parere aveti despre muzica care se realizeaza in Romania? (ma refer la muzica actuala)

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Care muzică? Eu aud numai râgâieli house, manele şi rap de 3 bani. Muzica bună nu prea se ascultă deoarece în România nu mulţi mai umblă pe jos, majoritatea preferă bananele şi pomii.

http://www.youtube.com/watch?v=zqPvqBH4zRA&feature=relat ed

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

O prostie.Muzica romaneasca actuala e o prostie.Rap-ul e singurul care prezinta realitatea romaneasca, in rest toti sunt niste expirati bolnavi de americanizare

| JH a răspuns:

Muzica.Romania.cam pe langa. in afr de muuulti bassi bagati pe housa`reli plictisite si plictisitoare nu prea e muzica in Romanica.Se mai face da nu e ascultata. (respect Phoenix :X -cam singura trupa adevarata din Romania.ar mai fi Cargo Voltaj. da nu se ridica la nivelul Phoenix niciodata). Revenind la muzica din "tara" noastra.Housereala din care nu ai cum sa intelegi ceva, manele, manele, manele.sa ma mai gandesc? aa manele...

| MisterKat explică:

Nu-mi place muzica house, zicea unul pe profilul de pe youtube la mediapromusic ca ar trebui sa-si schimbe numele in exhausivmusic laughing Nu are niciun sens muzica asta, mai toata e in engleza, artistii n-au accent bun, canta ce vor doar ca sa faca cat mai multi bani. Prosti destui sunt si in Europa(Germania, Italia, Olanda) si sunt innebuniti dupa genul asta de muzica. Daca pana si Andra s-a dat pe "haus" si "muzica" de club, atunci nu mai am ce zice. Asteptam sa vedem ce o sa cante Paula Seling, Directia 5, Holograf si Monica Anghel (o sa vedem o melodie in genul lu' Inna - Amazing (e ingrozitoare Inna)...

Cred ca sunt compuse putine melodii in romana, deoarece e mai greu sa canti in romana decat in engleza; limba engleza e plina de vocale, in timp ce pronuntia cuvintelor romanesti e destul de dificila... Daca ati observat in aceasta perioada putini artisti romani mai canta in limba romana: Directia 5, Vunk... Desigur si Inna are o melodie in limba romana care suna oribil.se numeste "Oare". Ma intreb si eu "oare" de ce a cantat in romana?! laughing

| eubahhh a răspuns:

Eu adoorrrr love struck

mai ales house-ul romanesc... toata europa asculta house-ul nostru.

in belgia numai muzica romaneasca canta la radio, in cluburi, disco etc.

ROMANIA, TE IUBESC!

| Catalion a răspuns:

Nu mai e ca inainte. Nu ai observat ca din ce in ce mai multi muzicieni au inceput sa cante pe limba engleza? De ce? Ca sa aiba mai mult succes si ca sa dea concerte si in America, ca in Romaina nu prea mai au succes.

| overdose90 a răspuns:

Mare parte din muzica romaneasca este muuuult prea comerciala! Si cel mai bun exemplu este valul de "artisti" care apare in fiecare zi, fiecare cu cate o melodie "house" care mai de care mai ritmata, si care mai de care fara sens. Putini artisti romani mai fac o muzica buna...

| denysse_5976 a răspuns:

Pai daca excludem ca din 10 piese poate una este in limba romana si majoritatea sunt gen popcorn, este ok desi nu se compara cu muzica de acum cativa ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fii strut, as baga capul in nisip ascultand 90% din muzica romaneasca de azi. Si gandeste-te ca nu prea am nisip prin apropiere, ci doar asfalt, betoane. O perspectiva tare nefericita, nu?