| Ionut58282856 a întrebat:

Ce reprezinta G-ul ala din piesele lui Eazy-E si 2Pac?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

La baza, vine din subgenul de muzica nascut din hip-hop adoptat de cei doi - G-Funk (sau Gangsta-Funk); un subgen de muzica care s-a nascut pe Coasta de Vest a Americii, din stilul gangsta rap la inceputul anilor '90. Acest gen de muzica a fost influentat de funk-ul anilor '70.
De-a lungul timpului, G-ul a devenit o intreaga notiune, avand nenumarate semnificatii. Ia spre exemplu producatorul multor melodii a celor doi (Warren Griffin III, sau, pe scurt, Warren G) care a fost unul dintre pionierii hip-hop-ului Coastei de Vest.

| Ionut58282856 explică (pentru Lostlyric):

Deci G-ul vine de la Gansta'? laughing)) ca sa inteleg ..ca doar de asta imi pasa sa inteleg rima aia

| Lostlyric a răspuns (pentru Ionut58282856):

Literar, da.

| Lostlyric a răspuns (pentru Ionut58282856):

Gandeste-te la G-Unit (Gangsta Unite!)

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Lostlyric):

Stiam si eu ca G inseamna gangsta sau gangster, dar la ce se refera aici, bine...la ce s-ar referi, dar nu-s sigur.

You gotta operate the easy way
"I made a G today," but you made it in a sleazy way
Sellin' crack to the kids
"I gotta get paid!" — well hey, but that's the way it is

| Lostlyric a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu pot raspunde ceva scurt si sunt pe telefon. Cand ajung la un calculator, iti fac o interpretare happy

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Lostlyric):

Ok,d'acolo reiese ca se referea la bani, da nu-s sigur

| Lostlyric a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Putina interpretare pe text si apoi iti spun semnificatia G-ului din versuri.
Cum am spus mai sus, G este o notiune, o idee, mai mult decat un cuvant. Nu poti sa-l iei din context si sa-l tratezi separat. Literar vorbind, G vine de la termenul de "gangster", dar inseamna mai mult un stil de viata. Si, daca cunosti putin istoria gang-urilor de raperi de unde isi au provenienta si stilul lor de viata, in mare parte, stilul de ghetto, vei intelege termenul in profunzime.
Versurile alese de tine fac parte din melodia "Changes" care a avut cel mai mare impact asupra vietii de artist a lui Tupac Shakur si care defineste cel mai bine viata privita de ochii artistului, din acea perioada. Melodia a fost inregistrata intr-un studio de mai multe ori, cu multe modificari de-a lungul acelor ani si asta nu poate sa spuna decat faptul ca versurile au avut o semnificatie foarte mare pentru Tupac. In aceste versuri poarta un monolog cu un dealer de droguri imaginar ce vrea sa-si castige banii in moduri nu tocmai corecte. Insa Tupac nu-l condamna ci, din contra, il intelege. Ii intelege situatia grea - pentru ca pe vremea aceea (care nu este foarte diferita de vremurile noastre), fiecare persoana din ghetto se lupta in felul ei pentru a supravietui.
Acum, G, aici, are o alta semnificatie. G vine de la "Grand", care era un termen de argou pentru "o mie". Adica, 1000 de dolari. Acel dealer a ales sa-si castige "mia de dolari" vanzand droguri unui copil.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Lostlyric):

Aha, deci când zice '' i gotta get paid'' dealer ul se refera la faptul ca trebuie si El sa faca bani si n are de ales si 2pac chiar daca stie ca nu e bine ce a facut, il intelege pentru ca stie ca nu putea sa faca altceva' 'that s the way it is' ' am inteles bine?