| anonim_4396 a întrebat:

Ce sens au versurile": Nu e vina cerului că îți dă ura pe afară" și "Râurile noastre toate n-ar putea nicând să spele/Mâna omului ce arată cu degetul către stele". Care-i înțelesul mai exact?

1 răspuns:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu e vina cerului pentru faptul că nu toți oamenii au sufletul frumos şi pe parcurs strângi ură în sufletul tău frumos.
Partea a doua...Nimic şi nimeni nu poate împiedica un om să îşi atingă idealurile, lucrurile la care visează, chiar dacă mulți oameni şi multe lucruri vor fi contra idealurilor pe care le ai.