NOname
| NOname a întrebat:

Cine ați dori să câștige Selecția Națională Eurovision?
- http://www.tvr.ro/eurovisionromania/categoria/piese-cali ficate/
- http://inconstantin.ro/......-2012.html

20 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Slăbuț și anul acesta. Nu prea avem din ce alege...

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Mda, a iesit Mandinga

Pe sistemul : daca voce n-avem, macar poponeata sa dam

| NOname explică (pentru IMC90):

Dap. Jale mare... Slab de tot...
De două, trei ori pe an aprind televizorul și de fiecare dată ajung la concluzia că show biz-ul românesc e la pământ și este arhiplin de cocalarisme și manele deghizate...

Iar am rămas cu o impresie falsă (sper) că în România nu avem talente și nu știm să facem show...

| Dumnezău a răspuns:

Copii,nu va amagiti! Mandinga o sa ia un loc bunicel, undeva intre 7 si 11, pentru ca multi europeni sunt chiar mai cretini decat romanii.Nu degeaba,sunt o gramada de straini care spun ca Romania are muzica buna,cand noi suntem motorul vajnic al continentului,cand vine vorba de kitsch-uri,housereli penale,in spaniola sau engleza de balta cu rima sky-fly-high, sau me gusta siempre tus amor, pe care le intelege oricine stie vreo 70-80 de cuvinte in spaniola.O sa fie votati penalii aia,stati linistiti.Ce ma enerveaza la selectia asta e ca au si aparut paduchii pe YT,care zic ca "vai,da' nu puteam sa trimitem noi tiganeala aia de la Electric Fence,dar vai,que est que ce ca,c'est encroyable,vai!", care nu realizeaza ca daca ii trimiteau pe Electric Fence, puteam sa vedem acolo un Gogol Bordello 2.0, iar melodia lor,desi era rromanes, era decenta si placuta; cand Zaleilah e fix genul ala de melodie care place, in 98% dintre cazuri, persoanelor superficiale cu IQ sub 90.Meh,macar i-am trimis curul lu' fetiscana aia, sa epateze pe acolo.Nici nu prea aveai de unde sa alegi anul asta,mai mereu ESC e si la nivel national,si continental,o dovada de penibilitate in muzica (,) ca la carte.Da' totusi, ca nu m-am uitat la selectie, stiu ca a fost cu vot al criticilor si vot public.Nu ma indoiesc ca la public au castigat penalii aia latino-manelosi,dar la votul alora avizati, banuiesc ca au luat Electric Fence, nu?

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Da, unii au oferit 12 puncte lui "Electric Fence" (live-ul cărora de aseară lăsa și el de dorit, ca a majorității, deși au o piesă foarte reușită, care aduce un pic a "Zdob și Zdub" și care ar fi avut șanse; de aia și spuneam că nu aveam de unde alege - "Mandinga" păreau aproape singurii ceva mai stăpâni pe ei și-ți dădeau speranța că nu se vor pierde pe scena din Baku, cu kitsch-ul lor; dar totuși "Electric Fence" erau mai buni și până în mai au fi avut timp să se perfecționeze și să ne reprezinte cu succes), alții lui Cătălin Josan, alții lui "Mandinga" (solista căreia mie personal nu-mi transmite nimic, mă lasă rece)...
Eh, poate la anul...

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Am găsit live-urile de aseară.
Electric Fence - Şun-ta: http://youtu.be/Wf6fitbsi8U
Mandinga - Zaleilah: http://youtu.be/jZ-QmpP3KYI
Cătălin Josan - Call My Name: http://youtu.be/Ij2IUIC1m7A

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Acum, după ce am ascultat toată ziua "Electric Fance", tare rău îmi pare că n-au câștigat. Singura piesă care merita atenție și era mai originală...

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Electric Fance,cum am zis si eu,sunt new wave/gypsy rock,ceva in genul Gogol Bordello,desi se aseamana si cu Zdob si Zdub, dar chiar sunt o trupa buna, au instrumentisti si voce superioara a ce avem in general in Romania.Eu,deja am developat o oarecare pasiune pentru violonista.hee hee Si chiar aveau de oferit ceva nou pentru ESC,mai ales ca din ce-am vazut in performanta live, n-au probleme si au influente si de nu metal, trance(rupe undeva pe la 2:00 tipul de la orga) sau punk, suna chiar inovator per total...decat "zaleilalei evridei evribadi" care e manea pura...Meh,oricum,romanii pe oricine ar trimite, nu urca mai sus de locul 3 la ESC, n-ai cum de bisericute.

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Da, "Electric Fance" sunt foarte buni.
(Chiar dacă simt că pot mai mult, că nu dau tot din ei, că se poate și mai bine.)

Iar în ceea ce privește concursul, totuși tind să cred că dacă am avea o piesă mult superioară celorlalte, am avea șansa și la primul loc.

Ții minte cum a fost cu Serbia într-un an, care a avut o piesă absolut superbă și nici măcar nu a fost în engleză? Deși toți au prejudecata, cum că doar o piesă în engleză ar putea să câștige. Ei bine, nu. Când e ceva cu adevărat bun, mult superior, se separă de restul ca uleiul de apă și oricât de subiective ar fi voturile, oricât s-ar vota pe bisericuțe și interese politice, tot piesa cea mai bună rămâne sus (asta în caz dacă există una). Însă, din păcate, niciodată nu am avut așa ceva. Cel mult am fost printre cei mai buni, dar cei mai buni niciodată.

Oricum, o să țin pumnii lui "Mandinga", pentru că n-au nici o vină că au fost aleși și pentru că reprezintă România. O să încerc să mă abțin de la critici, cel puțin până la încheierea concursului. Buni, răi, sunt ai noștri, cu ei defilăm și trebuie să-i susținem.

| FadetoBlack a răspuns:

Lucian oros happy

greece12
| greece12 a răspuns:

Deci,a castigat Mandinga?
Asta inseamna, iar Romania pe locul 16-17 la Eurovision...pacat.
E adevarat ca nu prea aveai ce alege, dar ma necajeste teribil faptul ca dintr-o intreaga tara care musteste de talent, e promovat kitch-ul atat de mult!
IMC90 surprinde foarte corect fenomenul!
Mie mi se strange iar inima, inca o dezamagire, fir-ar sa fie!

| NOname explică (pentru greece12):

Poate măcar grecii vin cu ceva bun...

| greece12 a răspuns (pentru NOname):

Poate,dar nu am prea multe sperante, la ce hal sunt numai sa cante nu le arde...

| NOname explică (pentru greece12):

Lasă că nici nu e nevoie să facă un efort prea mare; muzica o au în sânge...

| xlmpq a răspuns (pentru greece12):

Si crezi ca daca iesea aia de cantau sun-ta era mai bine?

| greece12 a răspuns (pentru xlmpq):

De ce, e asa buna Mandinga si eu n-am aflat inca?
Conversam discutii, nu observi?

| xlmpq a răspuns (pentru greece12):

Pai ai zis ca a castigat mandinga? aa locul 16-17, si cine crezi tu ca avea vreo sansa de la selectia nationala?

| hideaway a răspuns:

Normal că Mandinga...

| Kazimir a răspuns:

Cargo^^

| xlmpq a răspuns:

Mandinga