| RAY a întrebat:

Cine asculta muzica hip-hop? ce formatie preferata aveti?

12 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Despre Hip -hop se poate spune multe.Caci am trait, paralel in aceasta lume.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_muzicii_hip_hop
Este in lucru, daca ma voi motiva voi participa la corectia sitului.
Revenind la muzica, in general, cred ca este slabiciunea mea.
Ca amator, am studiat muzica simfonica, clasica, sa-i zicem, trecand la tot ce am gasit pana in prezent.
Paralel, desigur am ascultat si toata perioada asa numita hip -hop care pare sa includa si rockul, hard -rokul, facilitati, rep, etc. etc.
Cu adevarat am ramas atasat la doar cateva pe care simtul meu gresit sau nu, le am in memorie si trepidez cand le aud, le consider absolut geniale, care aproape ies din vreo categorie, si asa discutabila, caci muzica e muzica!
Am prejudecati wagneriene, palestriniene, bachiene etc., de perfectiune a muzicii.Slabiciunea mea.
Deci din hip -hop retin doar cateva deocamdata, stil creat in USA -GB(restul mi se par penibile, neavenite-gen sud-american, romanesti, rusesti si altele). Vezi ca am inceput cu ce nu-mi place!
Cei mai adevarati sunt:NIRVANA, EMINEM, Aerosmith, chiar tampita de lady GAGA, desi stilurile sunt extrem de diferite.Imi plac multi, dar astia sunt ADEVARATI! Mai ales EMINEM si NIRVANA pe primul loc!
Echivalentii lor contemporani, paraleli ao lui BACH, Haendel, Palestrina, completatorii lor.
Tie ce-ti place din Hip -hop?

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Ca ma regasesc in ea, spune realitatea asa cum este ea

| Ragnarøk a răspuns (pentru oprescudorin11):

1) O doza inefabila de cretinism iti trebuie sa afirmi ca lady gaga, Nirvana sau Aerosmith apartin curentului Hip-hop. Nirvana si Aerosmith apartin muzicii ROCK in timp ce lady gaga apartine muzicii pop, ambele neavand vreo tangenta cu muzica rap - hip-hop.
2) O doza mai mare de cretinism si ignoranta ai nevoie sa afirmi ca trupele si artistii romanesti de rap n-au autenticitate. Fara sa deviez in mentalitati ultra-nationaliste pot sa te asigur ca avem printre cei mai buni cantareti de muzica rap la nivel mondial.
3) In viziunea cui este Eminem un artist ''adevarat''? In viziunea ta, pseudo-cunoscatorule de muzica? Cei mai reprezentanti artisti de muzica rap sunt si vor ramane Tupac si Immortal Technique, Eminem fiind doar marioneta industriei muzicale. West Side-ul este fix curul rap-ului.
4) Daca vrei experiente autentice in cadrul muzicii rap asculta-i pe aia doi de mai sus si pe principalii poeti(uite ca-mi permit sa-i denumesc asa) romani. Printre acestia se numara Cedry2k, Kazi Ploae, colaborarea Specii si formatii precum Haarp Cord sau CTC. Acestia ar fi cei mai buni la nivel rumanesc.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ragnarøk):

Atunci defineste Hip -hopul, sa stiu si eu. Eu m-am luat dupa definitia wikipedia(care mi s-a parut si mie ciudata, incluzand si hard Rockul.
Acolo scrie ca toata muzica incepand din perioada psihedelica, care incepe prin anii 1960(incluzand rock, hard -rock, pop, mai tarziu rap, etc., daca mai exista si altele ), sunt incluse in Hip-hop!
Care niciodata nu m-a fost clar ce stil este.Desi poate am mai ascultat, desi daca nu mi-au atras atentia inseamna ca sunt garbigiuri.
Ummortal imi place, nu mi-a venit in minte atunci. Poate si tupa.
Dar astia romani desi sunt 'autentici' sunt in formare, ma bucur ca-i iubesti si eu sunt roman, dar nu am timp pentru incepatori, nu stiu unde canta astia in strainatae, probabil prin cluburi de diletanti.
Deci iti inteleg supararea, asa ca vorbeste cu wikipedia si modifica-le definitia globala data de ei in schimbul definitiei tale pe care o astept cu nerabdare! Sa stiu si eu!
O sa incerc sa-i ascult si pe romanii nostri, dar tare mi-e teama ca pierd vremea (timpul meu superpretios).

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Evitati cearta ok

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Nu e cearta, e polemica!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

In plus, cel putin imi place ca are convingeri, ca a explicat, chiar fiind suparat si nu exclud sa aflu, cand se va calma mai mult chestiuni care mi-au scapat.In fond, nici eu nu am crezut ca hip -hop poate sa asimileze popul, care in general nu-mi place, doar anumite conform gustului meu.
Asa ca-l astept sa ne explice unde incepe si unde se termina hip -hopul, desi cateva date a dat.

| Ragnarøk a răspuns (pentru oprescudorin11):

Hip-hop-ul e mai mult decat o tipologie de muzica. E un intreg curent si totodata o mentalitate aparuta undeva pe la mijlocu' anilor 70-80. Poti sa observi ca nici dpdv temporal nu coincide cu (,) cultura rock ce isi trage originea la jumatatea sec. 20. Acuma, curentu' asta imbina mai multe elemente, avand insa 4 definitorii: Rap-ul(adica muzica propriu-zisa), break-dance-u care reprezinta dansul specific culturii(ca veni vorba, vazui tu vreun breakdance pe piesele lu' aerosmith?), grafitti-u si partea de negativ ce revin DJ-ului(iarasi, imposibil sa coincida cu cele rock, explicatia consta intr-un truism)

Acuma sa-ti clarific cateva chestii:
1) N-am fost suparat si nici n-am motiv sa fiu suparat, e doar agasant ca expui informatii eronate pe un site public.
2) Iti sugerez sa audiezi cateva piese rap pur romanesti ca sa realizezi ca nu e doar o experienta autentica ci si profesionala, lipsit de diletantism precum afirmi tu. Si iarasi degenerezi in informatii eronate, bazate strict pe prejudecati. Ia frumos tu si asculta artisti precum kazi ploae care, prin originalitatea muzicii sale a reusit sa creeze un nou subgen al rap-ului. Nu intru in detalii. Relevant de precizat insa este ca muzica sa are influente literare.
3) Hip-hop-ul este un curent pur stradal care, in ochii mei, il face uneori neatragator. Poate asta este si justificarea pentru care caut artisti moderni, care sa abordeze teme complexe si iesite din trivialitate.

Si convingeri n-am, e absurd sa ai convingeri. Ele te trag in jos si-ti denatureaza personalitatea.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ragnarøk):

M-ai lamurit si localizat precis Hip-hopul, in sensul ca voi cerceta ce mi-ai prescris. Dar trebuie facute modificari si in ce se propaga pe situri, care si mie mi se pareau ciudate! In plus, daca nu lansam provocarea(eu nu propag decat ideile pe care le am in acel moment consultand pe cine?-dictionarele, care acum se fac prin colaborare cu specialisti").
Daca nu lansam provocarea, nici eu, nici cei care viziteaza situl asta public, n-ar fi inteles adevarul.Deci prin prostia mea, cum zici tu, poate, dar sigur vor profita o gramada de iubitori de muzica. Afara de tine, toti se dadeau raniti, habar nu aveau despre ce e vorba!
Merci! Esti un dragut!
Incerc sa-mi completez lipsurile! Merci!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ragnarøk):

Daca mu punea RAY25TM intrebarea, pierdeam si eu si altii care sunt interesati de fixarea genului, care in dictionare intra in balarii!

| Deaad a răspuns:

Da,ascult rap.Si consider ca este o arta foarte frumoasa si totodata foarte neinteleasa.

Ascult in principal rap romanesc:
Specii
Dragonu
Chimie
Nimeni altu
Parazitii
Bug mafia(albume vechi)
Underman

Cu trupa Parazitii am inceput sa ascult serios muzica, acum 3-4 ani.Si au o contributie mare asupra formarii personalitatii mele.
Specii e o trupa geniala, atat pot sa zic.
https://www.youtube.com/watch?v=5SIeuxQS1eE

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Deaad):

Am mai ascultat si eu, mai mult intamplator, mai ales Parazitii.
Sigur ca are o 'tenta locala', dar sincer, dupa ce am ascultat Eminem (cand mi-a stat parul drept pe cap de emotie) imi este greu sa mai rontai altceva in acest gen.
E ca si cand ai mancat ciocolata, apoi bei si un ceai!