| simarik a întrebat:

Cine este nelu ploiesteanu?

4 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Nelu Ploiesteanu, pe numele sau adevarat Ion Dumitrache, este un maestru al muzicii lautaresti si de petrecere.

Ploiesteanu s-a nascut pe 16 decembrie 1950 in localitatea prahoveana Ciorani. Parintii lui au fost lautari din tata in fiu.

A scos peste 15 albume, cu interpretari memorabile ale celor mai cunoscute melodii lautaresti si de petrecere intrate in patrimoniul national de gen.

Nelu Ploiesteanu are cinci copii (patru fete si un baiat) si o cota financiara foarta ridicata la specatacolele si evenimentele unde este solicitat.

Sursa: http://www.bestmusic.ro/nelu-ploiesteanu/biografie-nelu-ploiesteanu/

| Nucreeed a răspuns:

Un cioroi

| aneliram a răspuns:

Nelu Ploiesteanu este unul dintre cei mai cunoscuti interpreti de muzica lautareasca din Romania.Adevaratul sau nume este Ion Dumitrache.