| marialungu a întrebat:

Cine se pricepe la chitara, am o intrebare, vreau si imi doresc sa cant melodia this is me - demi lovato, dar nu inteleg bataia, am dat pe cover dar da doar acorduri, va rog explicati mi ritmul, bataia, uitati va la video daca nu stiti melodia, dau funda mersi muult de tot

3 răspunsuri:
| Leutzbv a răspuns:

Am ascultat melodia chiar acum...Ritmul nu este greu, merge si cu ritmul clasic de 2/4, dar se aud restul instrumentelor care de deruteaza. La inceput se aude chitara dar sunt doar ciupituri, apoi intra toba si se aude fusul, care este tare, iar apoi intra electrica. Electrica nu o poti deosebi foarte bine daca nu ai niste casti bune care sa-ti ofere claritate. Sfatul meu ( ca si cunoscator )este sa asculti melodia de mai multe ori, sa vezi unde trebuie sa intrii si sa incerci ritmurile pe care le stii, sa le combini intre ele, iar uneori iti va iesii mai bine decat iti imaginezi. Eu asa fac atunci cand vreau sa fac un cover ( la tobe ).

| eu4you a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=Em2tRB7l0ok
Tipul asta explica perfect cum sa canti...dar, din pacate vorbeste in engleza.Mai mult de atat nu pot face.Am niste prieteni care iau lectii de chitara si sunt foarte buni, dar momentan nu pot sa iau legatura cu ei.

| marialungu explică:

Care e ritmul clasic? mai explicid