| Bulbucel a întrebat:

Cum imi notez clapele negre de pe orga?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Nu-ti sugerez sa le notezi. Noteaza-le doar pe cele albe, si tine minte asta:
Probabil stiți sau nu:putem altera o notă printr-un # sau bemol.Clapa neagră din imediata apropiere în partea dreaptă a unei clape albe este nota clapei albe alterată cu #. Asemănator clapa neagră din stânga unei clape albe este nota clapei albe alterată cu bemol.

Exemplu: C# este clapa neagră dintre C si D
D♭ (bemol) este tot clapa neagră dintre C si D.
Deci C#=D♭,D#=E♭,F#=G♭, A#=B♭. Observați că nu există clape negre între E și F, și între B și C. Deci NU EXISTĂ E#, F♭, B#, C♭!
Le poti nota cu # daca tot insisti...

| Bulbucel explică (pentru Ineys):

Imi poti spune cum le pot nota si pe cele albe cu litere A, B? Mutlumesc, m-a ajutat raspunsul tau.

| Ineys a răspuns (pentru Bulbucel):

C D E F G A B C
Do Re Mi Fa Sol La Si Do

3 răspunsuri:
| Dyidy a răspuns:

Le poți nota ce Do#, Re#, Mi# și tot așa.
După prima clapă albă, poţi pune şi Do1#,dupa a doua clapa sau Do1 si bemol (in loc de #)