| cripsontyphoon a întrebat:

Cum imi pot regla chirata, astfel incat sa pot apasa mai usor pe corzi? Am o chitara de la Hora Reghin si atunci cand tin acorduri cu bareu ma dor foarte tare degetele. Am incercat sa fac acelasi lucru pe chitara unei prietene (acelasi producator) si la ea se apasau corzile mai usor.

2 răspunsuri:
| RobyUhtred a răspuns:

Ori sa dezacordezi chitara(Nu ti-as recomanda), ar trebui sa te obisnuiesti cu corzi metalice de acustica, ca sa nu ai probleme cand canti...
Ai putea face cum faceam si eu la inceput, sa ai langa tine un castron sau ceva cu apa rece laughing
Bafta happy

| cripsontyphoon explică (pentru RobyUhtred):

Nu sunt chiar la inceput, cant la chitara de 2 ani, insa cand incerc sa cat ceva fingerstyle sau ceva cu foarte multe bareuri, ma doare mana teribil. M-am gandit sa imi schimb corzile, crezi ca asta ar ajuta?