| StrongHeart a întrebat:

Cum interpretati melodia, in special partea video?
https://www.youtube.com/watch?v=bKu9zX9XBws&ab_channel=G IMS

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi place melodia, am citit și versurile în română.
Părerea mea este că e vorba despre faimă și sacrificiile pe care un om trebuie să le facă pentru a ajunge faimos și bogat.
Partea video e clară: cântărețul semnează un contract cu sânge care de fapt reprezintă un pact cu diavolul. După aceea succesul, femeile și bani îl așteaptă dar acestea îl îndepărtează totodată de familia sa care îi duce dorul. Continuă pe drumul faimei dar din câte se vede nu are nici un control asupra imaginii sale de vedetă, dovadă stă că în sala aceea de ședințe, acei oameni se ocupă de coperta albumului său, îi compun melodiile, îi fac fotografiile, etc. După aceea, producătorul încearcă să-i strice imaginea, ordonând acelei fate cu ochi ciudați să plătească 2 paparazzi care să-i apară în cale și să-l pozeze, până ce-l determină să-i lovească (ăsta era și scopul) imaginile rulând apoi live pe contul de Instagram al unei reviste sau site popular, deoarece mulți le vizionează și reacționează.
După aceea realizează că a făcut o greșeală și vede consecințele pactului său, reprezentat prin tăietura nevindecată de la mâna sa și decide să iasă din industrie. Evient că nu e așa ușor, deoarece Elita nu-l lasă să scape așa de ușor, încearcă să-l sacrifice.
De menționat e că oamenii aceia poartă pelerine roșii, exact ca marele preot (Red Cloak) de la ritualul din filmul Eyes Wide Shut (Cu ochii larg închiși).
După aceea e salvat tocmai de unul dintre acei oameni care îi înmânează acel cuțit ca să-și dezlege funia cu care era legat la mâini, asta cred că reprezintă lanțurile cu care te leagă industria și nu poți face nimic de unul singur ca să scapi. După aceea fuge și se întoarce la familia sa și la viața normală pe care o avea. Asta se aplică celor care reușesc să iasă din lațurile industriei satanice și revin la o viață normală și se întorc la Dumnezeu.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

" Continuă pe drumul faimei dar din câte se vede nu are nici un control asupra imaginii sale de vedetă"
Exact asta spune in toata melodia,repetand versul Je continue ma route(continui pe drumul meu),din ce inteleg,e ca si cum ar vrea sa fi schimbat drumul,dar e prea tarziu,vrea sa iasa din ce s-a bagat dar trebuie sa mearga mai departe si sa inchida un ochi la ce se intampla pentru ca deja nu mai are control si succesul l-a inchis intr-un cerc din care nu poate iesi.
Apoi cel care il scapa e probabil soferul limuzinei(si el avea un semn pe mana cand se cearta la sesiunea foto).
Da,exact, am vazut ca rosul inseamna ceva pentru ei, nu stiu exact de ce, poate simbolizeaza culoarea sangelui, adica cand se imbraca in robele rosii trebuie sa curga sange.Nu stiu,e doar o banuiala.
Sunt putin curios cam cum sta treaba in realitate,pentru ca e clar ca el nu vrea sa isi vanda sufletul si isi da seama de consecinte,dar in acelasi timp spune "Je continue ma route",sa nu mai zic de reclama la Fanta,care e o reclama platita de "The CocaCola Company" catre Universal records,deci videoclipul este cumva lasat de catre casa de discuri,poate este chiar intentia lor sa arate ca,uite,sa stiti si voi,ca orice are un pret,deci aveti grija ce faceti,in orice caz videoclipul asta poate sa ii ajute pe altii care cauta faima si bogatie rapida si nu le pasa de consecinte, pentru ca ii intoarce de la arata unde poate duce acest drum si cine stie poate opreste pe cineva din a face o prostie.
La fel si melodia Désolé din grupul din care a facut parte initial imi da tot un vibe ca se departase de familie, se izolase, deci succesul are un pret mereu.
Una peste alta e un artist bun, sper sa isi gaseasca linistea si sa iasa din jocul elitelor.