| DiaDiana9 a întrebat:

Cum sa cant dupa ureche la un instrument? M-am saturat sa tot caut notele si acordurile.

Răspuns Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

La ce instrument canti? Cantatul dupa ureche nu e asa simplu. Daca ai avea perfect pitch ( auz absolut ) nu ai mai intreba asta probabil, deci merg pe premisa ca nu ai. In cazul asta trebuie sa lucrezi si sa-ti dezvolti un asa numit auz relativ. Iei o nota de referinta si apoi le gasesti pe celelalte.

Desigur asta se dezvolta in timp cantand foarte mult. Cunosc persoane care canta de zeci de ani si inca nu au control absolut asupra acestei abilitati.

Cu timpul o sa stii deja unde sunt notele pe care trebuie sa le canti, o sa tie mainile ce sa faca fara ca tu sa te gandesti prea mult.

Iti sugerez sa incepi sa te antrenezi cu intervale si sa-ti inveti gamele, minore si majore macar, apoi poti sa intri in minore armonice si alte nebunii. Daca e vorba de pian/chitara, invata acordurile bine.

Gamele te ajuta foarte mult. De exemplu daca iei gama lui DO in care ai DO RE MI FA SOL LA SI DO si luam o melodie simpla care e in gama lui DO, Marry had a little lamb c-o stie toata lumea laughing o sa observi ca e formata doar din notele gamei DO, adica nu nici un diez si nici un bemol: mi,re,do,re,mi,mi,mi,re,re, re, mi, sol, sol, etc. Stiind gama lui DO e mai usor sa cauti notele printre alea 7 pana gasesti melodia decat sa te apuci sa iei note random pe instrument. Si asta e o modalitate.

| FiroiuBro a răspuns:

Termenul de auz absolut este doar o "legenda" nimeni nu are auz absolut. Doar se apropie de ellaughing
Dm daca vrei sa discutamlaughing

| Ineys a răspuns:

Charlie Puth are, si mai sunt persoane care si-l arata pe Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=t3Cb1qwCUvI

Pustiul asta de exemplu.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jucandu-te cu acel instrument, sa vezi ce sunete scoate in diferite utilizari. Sa il folosesti aleator pana se aude cum vrei sa se auda.

| FiroiuBro a răspuns:

Bun, pentru început. Caută niște exerciții pe YouTube sau pe google, idk
Pentru antrenarea auzului. Un prim pas ar fi să începi să lucrezi pe intervale. Adică îți dai la-ul și pornești pe intervale ascendente și descendente: secundă, terță, cvarta, etc. Respectiv descendent: la-sol( secundă mare) la-fa(terță mare). Ascendent: la-si(secundă mare) la-do#( terță mare), etc
Apoi poți începe cu intervale mici, mărite (augumentate), micșorate (diminuate).
Cântă multe game, fă exerciții de degete. Sunt tutoriale pe YouTube despre cântatul despre ureche (playing by ear). Mult succeshappy