| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa ating note mai inalte? Adica ating note foarte joase, mai joase decat cea mai joasa nota de pe chitara, dar la notele inalte sunt praf, nu pot sa cant nici o melodie.Ce-as putea sa fac?

4 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nu poti sa atingi note inalte daca esti bariton, tenor, sau bas. Eu sunt la alto si ma fortez sa cant mai sus dar nu pot sa ajung la fel ca mezzosopranele. Asta e. Trebuie sa fii fericit ca poti ajunge jos. Bafta!

| gicaputinica a răspuns:

Treaba e mai complicata.
In primul rand, m-ar interesa cate octave ridici plecand de la cel ma jos DO pe care poti sa-l scoti.
Daca atingi trei octave, esti tare.
In alta ordine de idei, este posibil ca chitara ta sa fie acordata "prea sus" si sa incepi cantecele cu o tonalitate prea inalta.
Incearca sa o acordezi cat mai "jos".
E aceiasi greseala ca la intonarea cantecului "Multi ani traiasca"
Daca cel care incepe canta "sus" (de regula asa se intampla) la bucata "Laaaa muuulti aani", toti isi dau sufletul.
Daca se incepe cu octava mai jos, iese OK.

| AndreiP98 a răspuns (pentru gicaputinica):

Poi pot o octava de la cel mai jos DO...Range-ul meu vocal e D#2 - F4, si chitara e acordata la perfectie...

| gicaputinica a răspuns (pentru AndreiP98):

In situatia asta, incearca si lectii de canto dar, fara sa fortezi.
Pana la urma, Elvina are dreptate. Bucura-te pentru vocea ta si fructific-o alegand melodii care ti se potrivesc.

Mult succes!