| StrongHeart a întrebat:

De ce asculta majoritatea romanilor manele?
Nu vreau sa generalizez,dar cred ca e cel mai ascultat gen muzical.Fac un efort sa ma abtin si sa nu judec pe nimeni,pana la urma fiecare cu gusturile lui,dar pur si simplu nu vad ce are muzica asta asa atragator,adica e foarte repetitiv instrumentalul,versuri,lirica zero, unii nici nu stiu sa vorbeasca fara dezacorduri si mesajele sunt cam aceleasi in toate piesele:femei,bautura,dusmani,valoare.
Singurele plusuri pe care le vad la muzica asta sunt urmatoarele: ritmul,acel asa numit balans, care e foarte captivant si te face sa dansezi si vocea.
Faptul ca unii manelisti chiar au voce si stiu sa atinga niste note pe care putini reusesc(de exemplu Adrian copilul minune sau Florin Salam) necesita talent si nu neg asta.
Dar in rest, muzica asta e repetitiva; toate melodiile suna la fel, cel putin asa vad eu.
Astept pareri si o discutie deschisa.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu ascult doar vechi nu noi, nu-mi plac decat cateva, pai te regasesti in unele mann, e muzica de suflet, e muzica asa pentru omul simplu

https://www.youtube.com/watch?v=IiIVS3fu2MM
https://www.youtube.com/watch?v=fbsj7TVdk2c
https://www.youtube.com/watch?v=5ITouUZP62c

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Majoritatea manelelor nu suna ca melodiile din primele 2 linkuri, alea duc usor spre populara.N-a zis nimeni nimic de muzica lautareasca sau manelele vechi, dar eu nu inteleg de ce asa ceva

https://www.youtube.com/watch?v=VB4NExi5uXs&ab_channel=ViperProduction

are aproape 40 milioane de views, intr-o tara cu 20 mil. de locuitori :))

| Drimmero a răspuns:

La petreceri iti spun sincer ca merg, dar si lautaresti, de exemplu n-am vazut petrecere unde sa nu se danseze pe manele si lumea sa inceapa sa cante si sa se distreze. Si mie imi plac anumite manele, unele te ung pe suflet in anumite situatii. Pune tu alta muzica la petreceri in afara de manele si lautareasca si toata lumea va sta jos stand pe telefoane,, cum vei pune o manea se ridica toti ))) iti dau un vibe interesant atunci cand e potrivit momentul, mai ales cand se imbata 2-3 si ii vezi rupandu-se in figuri deja seara e perfecta.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca e usor de inteles si e simplu sa te identifici. Pentru aproape orice se poate intampla, pac, e o manea. Te-a lasat gagica? Avem. Te-ai impacat cu ea? Este. Nu ai gagica? Ia. Astea is doar cateva exemple. Normal ca e mult mai relatable ca Eminem, Adele, Jay-Z sau ce e popular la altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că manelele e veața lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii asculta manele pentru ca transmit un mesaj simplu,pe intelesul lor si le raporteaza la propriile lor vieti. Trebuie sa ai si un grad de cultura putin mai ridicat,sau gusturi diferite sa-l gasesti pe Mozart,Chopin,Bach etc. in colectiile romanilor. La randul lor,manelistii astia compun manele despre femei, bani si dusmani pentru ca asta se cere, din asta se fac bani. Este un cerc vicios din care nu o sa iesim prea curand. Mie de exemplu imi place muzica populara sau muzica aceea populara de petrecere, asa vioaie. E chiar faina cand stai cu familia la un gratar, un pahar, de vorba. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, sa moara familia, daca nu esti cel mai tare tup-ist dă pă aici, adevărat iti spun!
Dar vad c-o dai urat, cu manele cu d-astea.
Seeee stie, ca manele e frumos, peste tot, din sri lanka pana-n Vaslui.

| Balalau95 a răspuns:

La un moment dat m-am contrazis cu cineva ce e aia muzica pentru muzica si mi-a dat peste nas ca vezi doamne muzica populara ar fi asta, eram prea tanar ca sa il fu... lovesc cum trebuie, dar acum pot sa iti spun un lucru simplu...

este muzica pentru PROSTIME

la fel ca hip-hopul care NU e muzica, e tot un fel de ritm super simplu si super scurt care se repeta, si pe care efectiv se vorbeste apasat si gata, toti care asculta "inteleg"... "muzica"

| Cineva797406016386 a răspuns:

Asta mă întreb și eu uneori, dar după aia punîn căști bug mafia, paraziți sau BAZOOKA și mă liniștesc șâ îmi văd de treabă

| Maeve a răspuns:

Muta-te pe soundcloud.

| StrongHeart explică (pentru Maeve):

De ce sa ma mut pe soundcloud, intrebarea e deschisa pentru orice ti de ascultator? Si daca ma mut pe soundcloud, imi pun casca in ureche, ma plimb zece minute pe strada si garantat trebuie' sa aud o manea de undeva.Deci ce-am rezolvat?

| AsteaptaMaDincoloDeMoarte a răspuns:

Pentru ca majoritatea oamenilor traiesc in bula lor roz si nu isi dau seama ca lumea nu e doar despre bani valoare si batai, lucruri care sunt promovate in manele.
Lumea e foarte trista daca stai sa te gandesti in retrospectiva, de accea muzica de tip metal spre exemplu e mai putin ascultata, datorita faptului ca mesajele sunt despre lumea exterioara. Atat.

| RAY a răspuns (pentru AsteaptaMaDincoloDeMoarte):

Nu toate sunt despre bani si despre iubire, suferinta, care lume exterioara?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=rycSuDWBnBc
https://www.youtube.com/watch?v=5e2C-xxPaXU

si populara ascult, e mai frumoasa ca manelele, muzica de suflet si hip hop

| StrongHeart explică (pentru AsteaptaMaDincoloDeMoarte):

Asa e, lumea exterioara poate fi destul de trista, ma intreb ce e dupa.
Vin si eu acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Schande! t-ai facut ciobanas neamtule? https://www.youtube.com/watch?v=f_6AQA4uzD0&ab_channel=Kohlnator

Manelele sunt in sangele romaniilor, acelasi stil de interlopi/smecherasi.Dar cea mai romaneasca piesa ever :
https://www.youtube.com/watch?v=7c77z26T3K8&ab_channel=PARAZITII20cmOFICIAL

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Germania nu merge pe drumul cel bun

| StrongHeart explică (pentru RAY):

De ce nu?

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Pentru ca tine multi pe ajutor social, iar eu daca merg in patria mea nici nu sunt bagat in seama dar au ajutat milioane de mulsulmani, multi germani nu se regasesc asa ca pleaca in elvetia sau in Austria, plus ca iar e un partid neo nazi care neaga holocastul

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Asta am auzit ca se intampla si in tarile nordice, ba chiar mai rau.