| Dragosdoar a întrebat:

De ce e rockul romanesc atat de slab si plictisitor? O fi din cauza faptului ca se canta numai in romana? De ce nu avem trupe mai multe care canta in engleza?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă imită.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca suntem fraieri ca si la celelalte, suntem prostii prostilor in mai toate. Pentru ca din afara s-a dorit mereu sa fim de cacao, si in acest fel s-a incurajat de sus la prosteala, panarama, sa nu ne perfectionam, sa nu fim seriosi, ca sa fim fraieri manipulabili. Noi NU suntem prosti in mod real, avem cap, puteam face scoala serioasa, putem face multe, nu am fost lasati. Asa cum si invatamantul nu intamplator e praf.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Rap-ul merge foarte bine la.noi.Sunt unii care il idolatrizeaza si spun ca hip hopul nostru se cca pe ala american.Cred ca e din cauza faptului ca romanii l
sunt saraci si nu isi permit un instrument gen chitara sau tobe si uite asa vine rapul in ajutor unde iti trebuie voce groasa, un negativ facut artificial si cu un program deacarcat de pe net, cateva rime geniala si uite asa Rap Romanesc la greu.

| Legion7X a răspuns (pentru Dragosdoar):

Păi așa și este, rapul românesc este mai bun ca cel American. Este cu mesaj, limba română este o limbă frumoasă, cu înțeles, clară cu fiecare literă, fiecare cuvânt adăugând farmec întregii piese.Americanii au niste porcării de texte fară farmec care dacă le traduci în română sună ca naiba, însă America fiind un Continent este imposibil să nu fie foarte mulți care să nu îl adore strângând foarte multe likeuri.

| Dragosdoar explică (pentru Legion7X):

Stii cum e asta cu rap ul american si rap ul romanesc? La romani se mananca si se face branza in prostie, branza buna sanatoasa, dar francezii sunt cei mai renumiti pentru branza lor facuta in ienspemii de feluri si cu tot felul de arome. Asa este si cu rap ul nostru.Nu,nu e mai bun decat cel american si nici nu va fi vreodata pentru rapul de acolo a pornit, acolo a prins radacini si noi de acolo l-am luat in 90', dar e mai diferit, diferit zic, nu mai prost.La noi se pune foarte mult aspect pe injuraturi si cuvinte cu caracter porcos, o picatura de critica pe politica si restul-saracie, probleme in familie, dat la buci etc.
Sper sa nu ti se para ca zic de rau, dar asta e opinia meacred ca nu merge sa le compari

| Legion7X a răspuns (pentru Dragosdoar):

Dacă asa ți se pare ție, este ok fiecare cu opinia lui. Eu nu înteleg nimic din rap-ul american chiar dacă de acolo a început totul, limba noastră ne pătrunde mai bine în versuri și nimic nu este mai original, decât propria realitate care ne înconjoară față de un candy shop cu mașini de lux care este irelevant pentru sentimentul românului.

| DarthNiger a răspuns (pentru Dragosdoar):

99% din rap-urile americane sunt despre sex, masini si injuraturi, esti sigur ca nu incurci rap-urile intre ele?

| Dragosdoar explică (pentru DarthNiger):

Pai si ale noastre nu canta tot despre aceste subiecte? Eu cred ca vezi doar rap-ul ala comercial din SUA care sr combina cu pop ul de acolo. Vrei sa spui ca rap-ul nostru gen mafia sau parazitii nu abordeaza astfel de subiecte?

| DarthNiger a răspuns (pentru Dragosdoar):

Toate rap-urile americane sunt comerciale, de ce crezi ca tot mai multi rapperi se trezesc peste noapte laughing ar trebui sa asculti mafia mai mult fiindca se vede ca nu stii, s-au schimbat fata de cum erau ani de zile, de parazitii nu stiu doar Cheloo mai ascult.

| Dragosdoar explică (pentru Legion7X):

Pai si lor dc le bagi rap in romana la americani nu inteleg nimic din el si spun ca e prost facut. Si ai dreptate rap ul in american a capatat dupa anul 2000 imagine proasta si comerciala, dar inca mai exista si cel undergound acolo

| Legion7X a răspuns:

Pentru că nu mulți ascultă rock, și nu pare să fie așa de promovat.România este o Țară mică cu mult rural care domină mai mult manelele și se pune puțin accent pe muzica românească. Depinde si despre ce stil de melodii vorbesti pentru a fi pe interesul oamenilor.
Eu ascult Cargo -ploaia, și alte câteva de ale lui Holograf, și Linkin Park, iar restul artiști de muzică Country George Strait, Alan Jakson, Carrie Underwood, Chris Stapleton, Luke Combs si Lady Antebellum.

| DarthNiger a răspuns:

De ce sa canti in Engleza cand poti sa canti in limba materna? nu conteaza in ce limba canti, conteaza cum canti.

| Dragosdoar explică:

Stiu ca sunt romanii aia de la tara care se dau fanii bug mafia in paralel cu manelisti gen salam.Nu stiu cum da la unii salamu si bug mafia se pupa perfect in playlist.

| Swae a răspuns:

Sunt saraci