| AdioTPU a întrebat:

De ce melodia Gangsta's Paradise a lui Coolio este considerată cea mai buna melodie rap din toate timpurile în detrimentul altor hituri, chiar ale lui 2Pac? Ce are special acest hit față de altele din aceași categorie?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu consider pe nimeni mai bun decat Eminem la acest capitol.Isi scria singur versurile, intelegeai ce spune, aveau insemnatate emotionala.In prezent rapul e un fel de var al manelelor, doar ca in loc de laitmotivul dusman sau suparare, la rap e despre sex, injuraturi sau organe genitale.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru dullcat):

Asta pentru ca ai fost subiect al spalarii pe creier in masa, ca multi altii. Si eu am fost. Canta despre cum o ura pe maica-sa, despre cum isi ura si avea de gand sa isi omoare sotia, care apropo a determinat-o pe sotia lui sa isi taie venele dupa un concert si desigur canta foarte mult despre droguri, un adevarat model de urmat. Poti intelege ce spune un 'artist' si fara sa iti strige in ureche cat de mult uraste viata.
Toata lumea a fost conditionata sa urmeze acest idol.
In realitate, sunt atatia artisti si atatea piese cu insemnatate emotionala puternica care nu trebuie sa rezoneze doar frecvente joase ca sa se faca cunoscuti, cum a fost regele popului, spre exemplu. Dar e greu sa spargi aceasta bula in care traieste fiecare om cu idolii sai.
Cumva muzica actioneaza ca o vraja pentru ca te pune intr-o stare de transa, asta se intampla cu orice fel de muzica. In antichitate, muzica aducea oamenii intr-o stare de nu mai erau constienti de ce se intampla in jurul lor si atunci aveau loc ritualurile si sacrificiile.
Desigur, exista si muzica buna cu efect pozitiv, dar rapul tinde de multe ori spre partea negativa, daca vorbim de rap si nu hip hop in stilul disco anii 80'(MC Hammer-Can't Touch This, Grandmaster Flash-The Message sau Sugar Gang Hill- Rapper's delight) care totusi mai aveau si un element dansabil, un mesaj si nu aveau o energie negativa ca acum.
Adevarul e ca nu e chiar atat de diferita muzica de azi cu muzica de alta data, mai ales cand vorbim de rap. Intotdeauna a existat o componenta negativa exploatata la maxim. Intotdeauna s-a vorbit de droguri si de cu.rve, singura diferenta o face internetul care a facut muzica mai accesibila. Dar muzica promoveaza de multe ori lucruri negative si asta nu de ieri, de azi.
De pe vremea culturii hippy si chiar inainte de asta. Nimic nu s-a schimbat.

| dullcat a răspuns (pentru StrongHeart):

Ok.E cam mult sa zici idol, ca nu ascult asta zilnic. Deci lasa teoriile conspirationiste.

| StrongHeart a răspuns (pentru dullcat):

Cand spui ca nu consideri pe nimeni mai bun decat X, e clar ca esti influentat major de acel X. Nu e nicio teorie conspirationista.

| dullcat a răspuns (pentru StrongHeart):

Ok, atunci trimite melodiile in care spunea despre mama si sotie, sa ma conving si eu.

| StrongHeart a răspuns (pentru dullcat):

Https://www.youtube.com/watch?v=BkgP54FuvIM
In asta pretinde ca isi omoara sotia impreuna cu un copil de-al ei in alta relatie.
https://www.youtube.com/watch?v=RQ9_TKayu9s
In asta pretinde ca isi ingroapa mama si ii reproseaza cum l-a crescut.
Are si altele mai extreme despre viol si crime, dar sincer cred ca nu sunt lucruri pozitive sau care merita prea multa atentie. Doar ca e bine sa stim ce ascultam. Omu asta are melodii in care descrie cum isi urmareste victimele sa le omoare sau cum e drogat si fortat sa omoare prunci sau oameni lipsiti de putere. E destul de dark si cand ai un fanbase atat de mare, e imposibil sa nu-i influentezi intr-o directie gresita pe ascultatorii tai. Eu unul am ascultat in prostie discografia lui, ca si alti prieteni de-ai mei si am realizat asta tarziu.
Nu e vorba doar de el, sunt atatea influente. Nu vreau sa fiu vreun predicator, dar trebuie sa stim ce naiba ascultam, e imposibil sa nu aiba niciun efect asupra subconstientului. Chiar azi am vazut un caz in america despre un adolescent Aiden Fucci care si-a injunghiat o colega de 114 ori. M-a socat efectiv. Stiu ca astea sunt cazuri izolate si oamenii aia au ceva la cap oricum, dar e imposibil ca filmele, muzica, jocurile sa nu aiba un efect, ma refer la cele care se duc in partea asta mai extrema. Si sunt destul de raspandite.

| Alin5644466 a răspuns (pentru DracuIa):

happy

| johnnny123 a răspuns:

Considerată de cine?

În "The 100 Greatest Hip-Hop Songs of All Time" făcut de revista Rolling Stone nici măcar nu e prezentă.

| StrongHeart a răspuns (pentru johnnny123):

Un top intr-o revista nu face o melodie mai buna sau mai proasta.
Din 1, 2 miliarde de vizualizari, eu zic ca sunt destui care o considera excelenta. Nu mai zic de cei care au vazut filmul.

| johnnny123 a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu am spus nici că "Gangsta's Paradise" este o melodie proastă, nici că un top într-o revistă face o melodie mai bună sau mai proastă.

Tocmai asta era ideea pe care încercam să o ilustrez: că este o chestie subiectivă și că nu există o autoritate universală sau un consens general care a stabilit că "Gangsta's Paradise" este "cea mai bună melodie rap a tuturor timpurilor". Poate că unii o consideră așa, în timp ce alții nu o includ nici măcar în top 100.

Iar numărul de vizualizări este chiar mai puțin relevant decât topul făcut de o revistă... De exemplu, melodia "Wiz Khalifa - See You Again" are 5.8 miliarde de vizualizări, și cu toate astea nu cred că este considerată de cineva "Cea mai bună melodie rap a tuturor timpurilor".

| StrongHeart a răspuns (pentru johnnny123):

Normal ca gusturile muzicale sunt subiective, dar la fel putem spune si ca un artist poate sa fie pe toate revistele si asta sa nu dovedeasca neaparat vreo autenticitate sau vreun titlu de cel mai bun, ci doar faptul ca acel artist are priza mare la public si vinde bine.
Treaba cu topurile si aparitia pe copertile unor reviste celebre sunt mai mult un indicator ca artistul are un factor x, ceva ce atrage oamenii.
E clar ca e ceva foarte subiectiv, din moment ce foarte multi artisti sustin ca nici ei nu stiu cand un cantec va fi hit, ca unele melodii care ei se asteptau sa bubuie nu au prins deloc, iar altele au ajuns hit peste noapte. Nu contesta nimeni asta.
Ca sa raspundem la intrebarea este melodia x daca nu cea mai buna, una din cele mai bune din genul respectiv, trebuie sa ne punem intrebarea daca melodia respectiva a avut un efect puternic asupra societatii, daca a schimbat ceva concret la nivel colectiv.
Si melodia asta a avut un impact destul de puternic sa o incadreze in modelul respectiv la vremea ei. Chiar si acum cred ca are impact.

| StrongHeart a răspuns (pentru johnnny123):

Mie mi s-a parut ca insinuezi ca acea autoritate universala general acceptata care stabileste care melodie e cea mai buna, de care tu ai spus ca nu exista(lucru cu care sunt de acord) ar fi aparitia in Rolling Stone, sau de dragul discutiei putem include si Vibe magazine, The source sau alte platforme industriale.
Totusi, a fost pe locul 1 in Billboard Hot 100 timp de 3 saptamani in 1995, conform New York Times.
Sursa: https://www.nytimes.com/2022/09/29/arts/music/coolio-gangstas-paradise.html
Eu zic ca trebuie sa insemne ceva, trebuie' sa fi avut un impact destul de mare, in special la vremea respectiva cand muzica hip hop era genul muzical ce acumula din ce in ce mai multi ascultatori.

| StrongHeart a răspuns:

Tu ai auzit ce refren are? E pur si simplu magnific, nu mai vorbesc de povestea din spatele melodiei si de filmul, care si el e foarte tare.

| SingleForOne a răspuns:

Cine a considerat asta?
Eu nu aș considera acest lucru.
La rap, clar Eminem, 2Pac, Snoop, 50Cent, Dr.Dre și alții sunt legende.
La "gangsta", n-are cum să fie altceva să înlocuiască melodia din The Godfather. Mai sunt și melodiile din Peaky Blinders, în special referitor la mafia italiană. Mai este și, The Sopranos.
Poate "gangsta's paradise" prinde mai bine pentru generațiile mai tinere, care nu prea au prins atmosfera când Godfather și Sopranos au fost populare, și au menținut popularitatea acestor melodii, iar generațiile tinere nu se pliază pe stilul gangster din Peaky Blinders. Din nou, Gangsta's Paradise prinde mai mult generațiile tinere din SUA, dar fiind tot din SUA, nu simt experiența muzicii de gangster al lui Al Capone; sau acelea din GTA 4, destul de faine și "gangsta oriented".

| StrongHeart a răspuns (pentru SingleForOne):

Nu e nimic gangster in melodia aia. Iti recomand sa o mai asculti de cateva ori sau sa vezi filmul.
E despre teribilismul juvenil, tentatii, problemele in familie si coruptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am!
De fapt, habar nu aveam pana in acest moment ( cand am raspuns intrebarii ) ca aceasta piesa ar fi considerata cea mai buna melodie rap din toate timpurile!
Totusi, explicatia ar putea consta si in faptul ca melodia apare in filmul Dangerous Minds ( 1995 )
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gangsta%27s_Paradise

Personal, imi place mult piesa! Dar nu as vota-o ca fiind " cea mai buna piesa rap".
Versurile sunt oarecum cu semnificatie aparte pentru rapperi ( considerati gangsteri underground ) - probabil rapperii gansta au votat-o ca fiind no. 1?! laughing

| 4evergentleman a răspuns:

Ca 2Pac nu o sa se mai nască nimeni cel puțin câteva sute de ani.
E o melodie magistrala dar nu se compara cu 2Pac, adică Coolio cu melodia asta a spart nu cu mai multe așa cum a făcut-o 2Pac, ale acestui artist toate erau legende, și Eminem e o legendă care e pe aproape de 2Pac dar Coolio in nici un caz, cu o melodie nu schimbi o generație și lumea.