| 20adrian03 a întrebat:

De ce românii iubesc manelele?

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Muzica de manele folosește un limbaj armonic tonal, cel mai adesea diatonic (dar există și excepții în acest sens); apariția de relații plagale interzise de tonalitate nu este totuși exclusă. În limbaj tonal, se preferă modul major (spre deosebire de muzica lăutărească, unde este mai apreciat minorul). În contrast cu armoniile desfășurate, melodica este una de tip modal, folosind scări muzicale împrumutate din genul lăutăresc, cu trepte mobile (folosirea în melodie a treptei a doua urcate deasupra acordului de treapta I, de pildă, amintește prin enarmonie de contrastul terță mare-terță mică din muzica blues), ornamentații abundente, intervale de secundă mărită ș.a. Suprapunerea dintre o acordică tonală majoritar diatonică și melodica puternic cromatizată este o trăsătură comună cu muzica lăutărească și poate aduce uneori cu jazz-ul modal (unde, tot astfel, armonii foarte stabile sunt confruntate cu o melodică fantezistă, cromatizată)[necesită citare].

Sistemul ritmic aplicat este un hibrid între giusto (folosirea unui tempo stabil) și rubato (modificarea perpetuă a tempoului, urmărind conturul melodic și încărcătura afectivă a versurilor), uneori stabilitatea giusto-ului permițând folosirea efectului behind beat (decalaj de finețe între secția ritmică și intervenția solistului, care dă un relief ritmic aparte melodiei – termen preluat din limbajul muzicii de jazz)[necesită citare]. Însă cazul tipic implică încadrarea solisticii în pulsația ritmică; acest specific, căruia i se adaugă stilul puternic sincopat, aduce aminte de stilul bossa nova din jazz-ul latin[necesită citare]. Comparația dintre maneaua veche și cea contemporană dezvăluie trei diferențe în materie de ritm și agogică: apariția sincopelor, inexistente în maneaua veche (vezi ilustrația din dreapta), schimbarea pulsației de la pătrime la optime și sporirea simțitoare a tempoului (cu toate că există manele lente chiar și între piesele moderne).

Pe scurt:

Manelele au un ritm care prinde, repetitiv, cu influențe arăbești, lăutarești și latino.
Tu-dub-tu-dup
Tu-dup-tu-dup
Dacă ai citit asta in ritm, știi ce zic laughing)

Citește tot articolul și vei înțelege mai bine ce e aia "catchy"

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Manele

| sadrian46 a răspuns (pentru valentingb):

Ei, mai lasă-mă! Țiganu-i tot țigan, oricât l-ai spăla. Ritmuri de șatră.
Urlă un lup și cântă un cuc.
Vine vremea să mă duc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu toți românii. Eu le urăsc, mi-e scârbă.

| Sofer a răspuns:

Pentru ca e muzica frumoasa. Și mie îmi place sa ascult manele.

| StrongHeart a răspuns:

De turci