| leiapasalbatica a întrebat:

De ce sunt cântareții japonezi atat de ciudati?
(Nu doar versurile super weird a cântecelor lor dar chiar si ei însuși)
Exemplu ca... utaite(sper ca stie cineva) sau tipii aia care pun melodii sub numele "i" sau " " sau "!"; hachi, si chiar si vocaloizii.
Si în general tot J-Pop-ul e ciudat.
De ce?

1 răspuns:
| Michaeel a răspuns:

Nu doar j-pop-ul, dacă ala ți se pare ciudat nu te-ai uitat la coreeni sau chinezi. Asa este "moda și trendul" acolo, anime este foarte popular și majoritatea cântăreților trebuie sa aibă imaginea aia perfecta de anime, fetele sa fie cât mai drăguțe și cât se poate de slabe, sa aibă vocea aia pițigăiata și efectiv sa arate ca un anime in real life. Asta e la ei "beauty standard". Nu numai la fete, ci și la băieți. La coreeni e cel mai ciudat, toată industria kpop sau jpop e foarte autoritară, ii pun sub niște "slave contracts" care chiar asa se numesc.