| DakotaRoyse a întrebat:

De ce sunt Disturbed atat de mediatizati, sa spun? Nu chiar mediatizati, nu gasesc alt cuvant. Adica, majoritatea pe care-i cunosc asculta Disturbed, laolalta cu System of a Down, Breaking Benjamin, Korn... astia vin cumva la pachet? xD Ok, nu am nimic cu trupa, dar toti zic de ei ca sunt asa de "suuuuper". Multi ma intreaba ce ascult si apoi ma intreaba daca ascult si Disturbed, zic ca nu, si primesc raspuns ca habar nu am ce e ala metal. Am ascultat, pot sa zic, multe melodii de la ei, si niciuna nu mi-a placut. Probabil nu e genul meu. Pareri? Va plac? Daca da, de ce? Credeti ca Disturbed e o trupa, sa spun "comerciala"? big grin

[Btw, nu sunt genul care asculta Paramore si Linkin Park, ci mai degraba genul care asculta Impaled Nazarene sau Hypocrisy straight face]

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Mi se par nişte porcării toate. De la SoaD îmi place o melodie doar şi consider că am ascultat mult rock şi metal la viaţa mea. Nu lăsa pe alţii să-ţi spună ce e ăla metal când probabil nici ei nu ştiu. Întreabă-i dacă au auzit de Iron Maiden sau dacă ştiu altă melodie de la ei în afară de "Fear of the Dark" şi o să râzi când o să auzi. Ăştia sunt tipul care ascultă numai metal „nou" şi apoi dau lecţii altora. Să sustii că dacă nu îţi plac trupele alea nu ştii ce e ăla metal demonstrează că mai au de mâncat rahat din punctul asta de vedere. Metalul nu e neapărat „ăla de se aude mai tare". A fi rocker înseamnă să simţi asta, nu să ai haine şi să asculţi ce face mai mult zgomot.
Când aveam vreo 13 ani(parcă acum o eternitate) ascultam şi eu Linkin Park. Eram mai puţin pretenţios şi oricum scoteau ceva mult peste calitativ decât ce scot azi.

8 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Imi plac doua melodii de la Disturbed, Breaking Benjamin e pe locul 2 in topul trupelor mele preferate, dupa Modern Talking (Cam amestec genurile nu?laughing), ascult si Skillet, AC/DC.

Imi place muzica rock, dar nu o ascult de multa vreme, asa ca nu ii spun nimanui ca habar nu are ce e ala metal. Dar imi permit sa ii spun unuia care asculta Puya ca habar nu are de muzica. Sau sa ii comentez unuia care zice ca rock-u sau muzica anilor 80 e de rahat.

7h30

| Floreenofficial a răspuns:

Nici nu am auzit de ei. dar daca tu crezi ca distrubed sunt mediatizati ce sa mai zicem de justin bieber? straight face laughing

| Sin a răspuns:

Eu sunt un om direct si am sa-ti spun sincer.Eu din start ii bag in aceeasi oala pe cei de la Disturbed, Linkin Park, Paramore, System of a Down, Korn...si pe Breaking Benjamin, desi nici n-am auzit de ei pana acum.
Cei care te-au intrebat ce asculti nu sunt altceva decat niste pokemoni care asculta si ei ce e "pa trend", ce se aude la radio sau ce apare cel mai des pe site-uri gen Kerrang(un fel de Bravo pentru adolescenti, varianta "roac").
Vorba lui Спинесхиверс, ia intreaba-i ceva despre "old school", sa vezi cati stiu ce-i aia.Mentioneaza de Maiden, Judas Priest, Anthrax, Morbid Saint, Exodus, Venom etc. sa vezi ca vor incepe sa rada sa-ti spuna ca aia sunt "babalaci comerciali".
Si cel mai trist e ca asemenea specimene cred cu tarie in prostia lor ca trupele de genul + Manson, Dimmu Borgir si alte asemenea chiar au facut istorie si chiar au avut un rol important pe scena rock/metal!
A nu se intelege ca am ceva cu trupele "noi"; si eu la randul meu ascult Dimmu Borgir si altele "noi", pe langa old school-(metalcore si numetal ma lasa complet rece). Dar ma deranjeaza pustimea care asculta si ei o trupa, doua (si alea alese pe spranceana, care sunt cele mai in voga acum) si se dau mari destepti. Dar daca ii intrebi cine a a format curentul X, se uita crucis la tine, in cel mai rau caz iti vor spune ca Manson si Cooper sunt black metal-trist, dar am intalnit o multime de astfel de specimene.
Stii cand devin "super" trupele de "babalaci comerciali"? Cand se anunta cate un concert grandios, gen Metallica, AC/DC, etc prin Romania.Atunci si cei care asculta Tokio Hotel dintr-o data sunt fani infocati AC/DC/etc/etc.
Am scris prea mult dar, asta e! A trebuit sa ma descarc! Mi se pune o pata pe ochi cand dau de asemenea specimene.

Broken&Beautiful -nu esti cu nimic mai interesanta si nu dai dovada de cultura daca te bagi aiurea intr-o discutie fara a avea habar despre ce se vorbeste.Nu da bine.

| DakotaRoyse explică:

@Sin Mersi foarte mult pentru raspuns happy Tocmai fenomenul pe care l-ai explicat tu m-a lasat pe mine socata laughing. Aveam un coleg care era cu astea nu metal, metalcore, other crap, si deodata toata clasa a devenit metalista intr-o saptamana, si pot sa ma laud cu o clasa de cocalari infocati laughing. Bineinteles, asta e ceva trecator, dar am intalnit si din aia care se lauda ca asculta de ani intregi minunatii de genul, dar probabil habar nu au in ce tara sau in ce perioada a aparut prea-maritul lor metalcore. Ce sa mai vorbim de alte subgenuri...

| lowfive a răspuns:

Cred ca Disturbed sunt ascultati atat de mult pentru ca sunt noi. Lumea are o tendinta de a lua tot ce e vechi drept demodat. Muzica lor transmite furie (asta cauta multi in muzica pe care o asculta) si in acelasi timp e melodioasa (parerea mea), ceea ce o face mai accesibila. Sincer, mie imi plac, chiar daca stiu ca sunt repetitivi (foarte), nu ma pot satura de melodiile lor atunci cand ma pun pe ascultat. Ascult ocazional, cand sunt deprimata/furioasa sau cand ma apuca.

| madalinaaa89 a răspuns:

Sincer, am ascultat si eu disturbed o perioada, dar doar fiindca erau ''la moda''straight face
Ador Breaking Benjamin pentru ca versurile melodiilor trezesc in mine foarte multe amintirilove struck
In rest, ma axez mai mult pe muzica ''veche'' deoarece este mult mai de calitate, si a avea succes presupune ca dupa ce trupa s-a destramat/au murit artistii etc, melodiile mai sunt inca apreciate si dupa zeci de ani.
Ex:Queen, Scorpions, Roxette, Abba, Bob Marley, Vama Veche.

| madalinaaa89 a răspuns:

Eh, stiam eu ca am mai uitat pe cineva important la exemplu:Ozzy! :X:X
app cine merge pe 2 octombrie la concert?smug

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Astia fac parte din curentul Nu Metal. Am ascultat Disturbed intr-o perioada, m-am plictisit destul de repede de ei. Riffurile repetitive m-au facut sa nu-i mai ascult. Dintre toti astia nu-metal cel mai mult imi plac cei de la Godsmack si Black label society.