| wizopo2 a întrebat:

De ce unii care canta la chitara folosesc pentru acordurile G major si C major 4 degete in loc de 3?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Pentru C habar nu am, dar dacă faci G-ul cu cele 3 degete standard lângă care adaugi un deget pe fretul 3, coarda a 5a, se schimbă mai ușor cu D-ul major, acel deget rămânând pe loc.

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Pentru acordul C, din cate am observat si eu, nu folosesc 4 degete, insa tin degetul mare pe coarda E (cea groasa) pentru a nu o lovi din greseala, asa incat pare ca se folosesc 4 degete.