| Duucu a întrebat:

Desi am stat sa invat teorie la chitara, totul a fost foarte mecanic, iar eu la teorie muzicala in general stau prost, adica extrem de prost. Vreau sa-mi spuneti ce ar trebui sa stiu pentru a nu ma confrunta cu o problema pe viitor.
Nici macar nu realizez diferenta dintre o gama majora si una minora, desi stiu n pozitii de ale lor pe chitara, stiu si o gramada de triade minore si majore si de asemenea toate notele pe freturi...
Mai conteaza sa spun ca thunderstruck e invitat special?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

E foarte usor cu teoria muzicala. Nu te complica acum, la inceput. Eu ajunsesem sa cant o gramada de chestii super complicate, dar sa nu stiu ce e aia o cvinta, ce-i aia o optime si chestii de genul. S-au speriat prietenii mei lautari (da, am prieteni care canta pe la nunti) de faptul ca puteam sa cant asa ceva desi nu stiam pic de teorie. Apoi m-am gandit "bai, daca tot lauda astia atata chestia asta, care cica se numeste teorie muzicala, ia sa citesc putin", m-am uitat pe net, am vazut un triunghi cu nivele la teorie muzicala, stai ca-l caut acum. Uite-l aici. http://www.secretguitarteacher.com/images/printables/56_A4P_Pyramid.jpg

Ma uit eu pe el, si realizez "bai, eu stiu aproape tot, si n-am pus mana in viata mea sa citesc despre teorie"- din sutele sau miile de melodii pe care le invatasem pana atunci, invatasem (cu denumirile mele), aproape toata teoria. Deci pur si simplu, aveam gama minora, eu ii ziceam ceva de genul "gama pentru solo-uri metal, sau gama in care fac solo-urile triste" si o invatasem, pana mea, abia stiam notele pe griff. Sunt sigur ca multi chitaristi au facut asa. Sau vedeam ca am un LA (fretul 5, coarda mi), si mai am un LA, fretul 7 coarda RE, iar aia pe tab ii ziceau octava, pac, mi-am dat seama ca 12 semitonuri (pe mine nu ma interesau pe-atunci st-urile, t-urile, st diatonice, cromatice etc), si ziceam pur si simplu ca 12 semitonuri =octava. Apoi mi-a venit foarte foarte usor sa invat restul. Sincer, n-am folosit niciodata mai mult decat teoria de baza, o singura data in viata mea am avut nevoie de un mod (voiam sa compun un solo pentru o melodie metal compusa de mine care sa sune ceva gen muzica orientala, asa ca am cautat pe net mi arabic, in rest nu mi-a mai trebuit). Parerea mea e ca e mai greu sa inveti teoria pentru ritm decat pentru muzica in sine. La ritm e foarte multa matematica, eu care am stat foarte prost la ea, mi-a intrat foarte greu in cap. Eu zic sa nu te sperii asa tare ca nu stii teorie muzicala, o s-o inveti treptat, stai linistit. Nici nu prea ai nevoie acum, sincer sa fiu. Ca sa te ajut putin si pe intrebarea ta, gandeste-te in felul urmator : gama majora, si cea minora, si cea armonica, si cea pentatonica, si toate tipurile de game care mai exista, daca mai exista, au o anumita succesiune de note! Totul depinde de nota de pe care incepi. De exemplu, iti ziceam eu de arabic, la arabic daca incep de pe MI, o sa am urmatoarele note : mi, fa, sol#, la, si, do, re, re#, deci vine semiton, ton+semiton, semiton, ton, semiton, ton, semiton, asta e ordinea notelor in acea gama, din orice nota am fi inceput, aceeasi ordine ar fi ramas. Sau de exemplu, la gama majora, e clasicul "T T S T T T S". E foarte usor de priceput. Mai gandeste-te si la asta, o sa scriu cu caps lock, sa tii minte cat mai traiesti. IN TEORIA MUZICII EXISTA 7 MODURI DE BAZA CARE PROVIN DIN GRECIA ANTICA, ELE SUNT : 1)IONIAN, 2)DORIAN, 3)FRIGIAN, 4)LIDIAN, 5)MIXOLIDIAN 6)AEOLIAN 7) LOCRIAN. Sa tii minte asta. Acum e foarte simplu, IONIANUL si AEOLIANUL sunt de baza, ionianul insemnand gama majora, iar aeolianul fiind gama minora. Toate celalalte moduri sunt derivate din ele. Cam atat ar fi de zis pe tema asta. Oricum, chiar daca e atat de simpla si frumoasa teoria muzicala, o sa-ti scoata ceva peri albi pana iti intra in cap.

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Ai ureche muzicala?

| Duucu explică (pentru express11):

Pot sa zic ca ma descurc cat de cat sa realizez notele.

| express11 a răspuns (pentru Duucu):

Nu te supara, dar daca nu faci diferenta intre game, probabil nu ai ureche muzicala. poti interpreta melodii 'dupa ureche', cum se spune? daca nu ai ureche muzicala, poti canta de placere.bafta!

| Duucu explică (pentru express11):

Nu e asta problema, eu stiu sa diferentiez gamele dupa ureche, stiu cum suna o gama armonica sau una majora, stiu cum suna si unele moduri de la atata repetat, insa nu stiu care e diferenta teoretica intre cele 2, adica ce are mai special o gama minora si una majora nu o are, sau invers.

| express11 a răspuns (pentru Duucu):

Aha.probabil sa faci vreun curs, pe la vreo scoala de arta.inainte erau.bafta!