| SporeBox a întrebat:

Este vreo diferenta intre pian si orga electronica? Mie imi place muzica la pian dar mi s-a parut mai accesibila orga. Cunosc pe cineva care canta la orga si suna destul de bine. Oricum nu tin foarte mult la sunetul clasic de pian dar as vrea sa pot canta si melodiile clasice.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Mi se pare ca tu ai mai intrebat ceva de pian clasic, in fine cu ocazia asta si eu am devenit curios si l-am sunat pe un amic de-al meu care face muzica si l-am rugat sa imi explice daca stie diferenta intre pian clasic, pian electronic si orga si da exista diferente mari cand lucrezi pe softuri muzicale si vrei sa comuti intre orga, pian, pian clasic, ca si cum acestea ar fi fizice dar sunt digitale adica softuri.
Dar daca ne referim la cele doua componente din punct de vedere fizic de aceasta data in opnia mea marea diferenta intre orga electronica / pian electronic si pian clasic este aceea ca orga electronica este un sintetizator. Nu este mai buna sau mai rea dar la tehnologia actuala si toate softurile si toate minunatiile care exista pe piata la momentul actual mult mai multe lucruri poti face cu o orga, pianul ramane pentru operele si muzica de finete, in schimb cu orga poti face mai multe, uite baiatul asta ce gen reuseste sa cante : https://www.youtube.com/......tps?/watch
Pe de alta parte trebuie sa canti tu la ele sa vezi care-ti place, asa ca ori cauti un profesor ori cauti pe cineva care ofera meditatii pe olx si detine atat pian cat si o orga profesionala, si acela iti va preda si teorie si practica, astfel vei sti catre ce sa te orientezi si ce sa cumperi, plus ca au si acestea preturi diferite pentru ca au calitati diferite si banuiesc ca stiu sa faca mai multe lucruri produsele scumpe decat cele ieftine, de aceea si orgile acestea se gasesc si la 600 de lei cat si la 10.000 de lei

| SporeBox explică (pentru Simpatic):

Multumesc mult!

| Simpatic a răspuns (pentru SporeBox):

Ma bucur ca te-am putut ajuta cat m-am priceput si eu. Eu ma pricep la cantat mai putin la instrumente fizice happy