| WayhaughtK a întrebat:

Eu nu prea stiu sa dansez dupa ritm la muzica populara. Ce-i drept nu am dansat niciodata. Si eu vreau sa invat sa cant la vioara la 18 ani. Si mi s-a zis ca nu am ureche muzicala pentru ca nu stiu sa dansez dupa ritm.
Are vreo legatura?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Testul recunoașterii și reproducerii unui ritm se face la intrarea în școala de muzică. Astfel, ca să cânți muzică, trebuie să recunoști cu urechea tonalitățile muzicale și să fii în stare să urmărești și să reproduci un ritm. Pentru aceasta un profesor de muzică generează un ritm, sau mai multe consecutiv, bătând în masă cu un pix și te invită să le reproduci. Este oarecum mai simplu decât să dansezi, dar are valoare când estevorba să începi studiul unui instrument muzical. Astfel, abilitatea dtale de a dansa sau nu după ritm, s-ar putea să nu fie concludentă pentru intenția dtale de studiul viorii. Așa că. simplu, nu te lua după păreri dinafară, mergi la un profesor de muzică, dă testul și acceptă verdictul.