Întrebare recomandată | Amiyyira345 a întrebat:

Exista vreun tip de chitara care nu necesita schimbarea corzilor?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există.

| gothicchild0899 a răspuns:

Salut! Eu fac chitara de 5 ani.La orice chitara trebuie sa schimbi corzi.Dar vorbind de corzi eu am o chitara clasica 3/4 Laura facuta la Reghin unde se fac chitarele Hora.Pe acea chitara am inceput lectiile de chitara.Chitara e din 1994. A fost a mamei mele.Eu n-am mai schimbat corzile de 5 ani, eu lucrez in dropuri.Schimb dropurile zilnic pe acea chitara, lucru care ar fi imposibil pentru ca as rupe imediat corzile.Dar uite ca se poate.Pe chitara aia am ceva corzi Fender din nylon de chitara acustica.Corzile au fost vreo 20 de lei.

| Amiyyira345 explică (pentru gothicchild0899):

La una acustica stii cumva cam cat de des ar trebui sa le schmb, vreau sa invat sa folosesc o chitara dar nu cred ca m as descurca sa le schimb?

| gothicchild0899 a răspuns (pentru Amiyyira345):

La o chitară acustică schimbi corzile când se rup sau când se duce filetul.

| Amiyyira345 explică (pentru gothicchild0899):

Nu stiu ce chitara ar fi mai buna pentru mine si care e mai usor de folosit

| gothicchild0899 a răspuns (pentru Amiyyira345):

Ești începătoare? Dacă da te sfătuiesc să îți iei o chitară acustică.

| Amiyyira345 explică (pentru gothicchild0899):

Da, nu stiu mai nimic despre chitare

| gothicchild0899 a răspuns (pentru Amiyyira345):

Vrei să faci cu profesor mă gândesc?

| Amiyyira345 explică (pentru gothicchild0899):

Nu prea

| gothicchild0899 a răspuns:

Am uitat sa iti spun ca fac si bass de patru ani.

| gothicchild0899 a răspuns:

Ok.Succes!