| mODIN a întrebat:

Existenta raului este vina lui Dumnezeu! El l-a creat pe Lucifer deci e numai si numai vina lui. Dumnezeu l-a facut e Lucifer astfel incat sa se revolte.Nu a fost deloc alegerea lui. Daca il facea ca orice alt inger nu mai exista rau in lume.Deci voi il considerati pe Satan(Lucifer) rau pentru ca s-a revoltat impotriva unui tiran care creeaza atata rau in lume pentru "copii" lui, si pe deasupra are pretentia sa-l iubesti?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ne gandim, nu tot ceea ce facem iese asa cum am fii vrut. Asa cum Adam si Eva n-au ascultat de Dumnezeu cand au mancat din acel pom, asa si Lucifer a fost un inger care n-a dat rezultatele asteptate. Poate a fost intr-adevar o treaba aranjata pe principiul "dupa fapta si rasplata". Nu e drept ca un om care si-a trait viata in crime sa ajunga la loc de odihna cu un om care a facut lucruri bune toata viata.
Cat despre faza cu iubirea, ma gandesc ca e ceva gen: eu te-am creeat si ti-am dat o viata, iar tu trebuie sa-mi multumesti. Raul putem sa ni-l facem si singuri.

| Dragosdoar a răspuns:

Cred ca ai gresit categoria

| LittleShyDevil a răspuns:

Buna seara! Tiranie? Sa fim seriosi. Nu Dumnezeu ne-a dat aceasta "tiranie" si nu este El un tiran. "Raul" a decis ca este mai superior decat Dumnezeu si ca deciziile acestuia nu erau bune. Bunatatea era pentru cei slabi si acest "rau" vroia mai mult, acest gand al sau la dus la pierzanie. Cumva Dumnezeu l-a creat sau el a devenit singur asa? Din propria lui invidie, dorind totul numai pentru el. Daca poti sa respiri si sa scrii acest mesaj, nu se datoreaza "ajutorului" lui Lucifer. Totul are un scop in viata, nimic, dar nimic nu este la intamplare. Oricum sunt convinsa ca acest comentariu va aduce raspunsuri pro si contra! Seara buna!

| Kabuto79 a răspuns:

Slayer sper ca tu nu crezi astfel de povesti despre Enki...

SI. daca ar fi sa o judecam astfel atuncea da... Lucifer e personajul bun deoarece s-a intors impotriva tiraniei

| CarinaClaudia a răspuns:

Nu este vina Lui Dumnezeu.Lui Lucifer i-a fost incredintata o slujba mult mai frumoasa ca si a celorlalti ingeri,dar datorita mandriei care s-a produs in el,a vrut sa fie mai mare decat Dumnezeu. S-a luptat cu Dumnezeu pentru tron dar nu a fost atat de puternic incat sa il invinga. Dumnezeu i-a creat iadul. Nu Dumnezeu face rau oamenilor ci Satan ii indeamna la acesta. Dumnezeu i-a oprit pe Adam si Eva sa manance din pomul vietii,din iubire fata de ei chiar si dupa ce au pacatuit si l-au suparat, pentru ca daca mancau din pom, ei nu mai mureau niciodata si erau vesnic pacatosi ca si Satan si nu mai aveau sansa la mantuire. Dar Dumnezeu le-a dat sansa caintei, a trimis pe singurul Sau Fiu pentru ca oricine crede in El Sa nu piara ci sa aiba viata vesnica. Noi nu am meritat iubirea pe care Dumnezeu ne-a aratat-o, inclusiv iadul dovedeste iubirea Lui. daca nu l-am iubit si nu l-am acceptat aici pe pamant nu ne va obliga sa stam cu El in cer o vesnicie.

| mODIN explică (pentru CarinaClaudia):

Nici tu nu crezi ce zici...
1.De ce i-a dat o slujba diferita de cea a ingerilor daca stia ca i se va urca la cap.Iar daca e asa de atotputernic de ce nu i-a l-a oprit din a deveni mandru in primul rand?
2.Deci in loc sa-l distruga, a decis sa-i dea un intreg regat si puterea de a-i corupe pe oameni? Era beat cand a luat decizia asta?
3. Daaaa! Ce s-a chinuit sa-i opreasca din a manca din pom. Daca chiar nu dorea sa manance din pom, in primul rand nu l-ar fi facut.Si chiar si asa, l-a facut accesibil lor, adica putea la fel de bine sa-l puna pe partea cealalta a lumii, in varful unui munte.
4.Niciodata n-am inteles faza cu Iisus. Daca vroia sa fie iertat pacatul lui Adam si Eva(oricum nu are sens sa fim pedepsiti noi pentru greseala lor), de ce nu a iertat pur si simplu pacatul? Pentru ce l-a trimis pe Iisus sa moara pe cruce?

| CarinaClaudia a răspuns (pentru mODIN):

Pentru ca scrie in Biblie ca "Fiindca plata pacatului este moartea dar darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru"..Noi ar fi trebuit sa murim pe cruce in locul Domnului Isus pentru pacatele noastre,dar El a ales sa patimeasca in locul nostru,al tuturor.s-a coborat din slava si s-a smerit, s-a nascut intr-un staul pentru ca nimeni nu l-a primit la el in casa. A fost ignorat de toti desi a dus o viata sfanta, a fost condamnat la moarte fara sa fie vinovat de ceva, a tacut cand i s-au adus acuzatii, nu s-a aparat desi putea sa cheme o legiune de ingeri sa il scape de la moarte (Matei 26:53). Nici pe cruce nu a cartit, a avut un sentiment de iertare si la rugat pe Dumnezeu sa ii ierte pe oameni pentru ca nu stiu ce fac..Fiecare om cunoaste adevarul, dar nu toata lumea il accepta..in Romani 1:21(pasaj gasit in Biblie) scrie: "fiindca macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu l-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu i-au multumit, ci s-au dedat gandirii desarte si inima lor fara pricepere s-a intunecat".