| AsteaptaMaDincoloDeMoarte a întrebat:

Funda. O idee despre ce este vorba in Little Dreamer-Ensiferum? Chiar nu imi dau seama despre ce ar putea fi vorba.
Aveti mai jos versurile si piesa-

https://www.youtube.com/watch?v=yEGIeV9TZ5s

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Este o melodie destul de interesantă, plină numai cu figuri de stil. Despre ce este cu adevărat vorba, este greu să ne dăm seama, fiindcă mesajul este ascuns bine sub formă de metafore și ce mai sunt pe acolo. E prima oara când o ascult. Am să încerc să ți-o traduc și în același timp să explic unele lucruri. N-am s-o traduc mot a mot, fiindcă nu vreau să-i stric farmecul, ci am s-o adaptez la cum ar suna cel mai bine în romană, dar în același timp să păstrez și conținutul propriu-zis. Totodată am să-mi dau cu părerea și referitor la ceea ce vrea să transmită compozitorul.

Deci

În mare este vorba despre lumea interioară a unui băiat. Probabil cel care a scris, a vrut să-și transmită sentimentele de tristețe printr-un personaj fictiv, și anume un băiat creat de el, îndurerat, plin cu slăbiciuni. Prin asta a vrut, cred eu, să arate partea aia dură și mai puțin plăcută din viață, fiindcă viața nu este ușoară. Toți avem probleme. Din câte am vazut sunt niște versuri foarte bine armonizate și simetrice din punct de vedere al ideilor. În prima strofă, respectiv prima parte, descrie puțin acest personaj fictiv. În a doua parte deja ajunge la scopul acestui personaj, la ce ar trebui să facă acesta. În a treia, ar fi o mică concluzie făcută de autor.

Pentru a-ți fi mai ușor, ține minte că tot ce e scris în paranteze, sunt explicații, restul am tradus.

Avem așa. În prima strofa zice:

A fost odată un băiat de pe vremea păgânilor. (Autorul vrea să plaseze, într-un fel, acțiunea în trecut, când lumea se inchina zeilor și idolilor, heathens traducându-se ca păgâni. Se referă la o religie bazată pe orice altceva, dar diferită de creștinism. Este o idee tipică acestui stil rock)
Zi de zi, el (băiatul) continua să viseze lucruri care l-ar face și mai slab.
Tatăl lui nu l-a putut face să vadă dincolo de aceste vise/visuri (urâte).
Dar el nu ar fi ascultat vorbele tatălui lui, fiindcă e un mic visător happy

De-a lungul căutării sinurătății (căutării lui)
Un bărbat înțelept a venit și i-a spus să urmeze stelele (aici sunt multe variante de interpretat, stelele fiind ca un laitmotiv)

(În urmatoarea strofă, cuvântul whirlwinds s-ar traduce ca vârtej de vânt, tornadă, aici fiind bineînteles o metaforă. Acea tornadă reprezintă fricile lui, nemulțumirile față de lumea înconjurătoare, neajunsurile, dorințele omului care tind spre perfecțiune, dorințe care te plasează numai intr-o sferă a irealitații, întrucât, în cele din urmă suferi).

Si avem asa:

El a alergat spre pădure cu tornada lângă el (acea tornadă despre care ți-am spus mai sus)
El este pierdut în lumea asta plină cu minciuni
Ia-l înapoi (pe el) unde râurile curg în sus (referindu-se intr-o lume imaginară, ieșită din comun, fiindcă numai acea lume iți poate bandaja rănile, cea pe care ti-o creezi tu, în interiorul tău, unde totul este exact așa cum vrei să fie)
El este singurul care trăieste sub un cer fără lună, căutând timp
Ia-l înapoi unde stelele strălucesc puternic (pentru a le putea vedea, în final a face ceea ce i-a spus inițial omul înțelept, respectiv a le urmări)

(Și aici am ajuns și la concluzie. Concluzie cam greu de descifrat. Știi cum e? E ca un film bun care la sfârșit te lasă în dubii referitor la ce a vrut să ne transmită de fapt. Te las pe tine să interpretezi versurile astea fiindcă asta, cred eu, e și frumusetea.
Icetop mountains se referă la acei munti care au în vârful lor zăpadă.)
Departe, în ținuturile muntilor cu zăpadă (acei munți de mai sus de care iți spuneam)
Departe, in cealălaltă parte, imaginile îmi sunt atât de senine în mintea mea
Departe, în ținuturile cu pajiști de foc, adânc în viața uitată, amintirile se îndepărtează tăcut de lumină

(Si în final mai avem cele două versuri):
De-a lungul drumului său mizerabil
Un bărbat înțelept a venit și i-a spus să urmeze... stelele.

Sper că ti-am fost de ajutor și că au fost cât se poate de clare și corecte explicațiile mele. Dacă am omis ceva, spune-mi, iar dacă ai intrebări, de altfel, nu ezita să mi le pui smug

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.S: Este doar simpla mea părere despre aceste versuri happy