| anonim_4396 a întrebat:

Heeei TPU! deci cum v-am spus in intrebarea trecuta mi-am luat chitara si am reusit sa invat cat de cat dar problema este ca am chitara clasica si ma dor foarte tare varfurile degetelor cand cant. Am o prietena care stie si ea sa cante la chitara si vrea sa cantam unele cantece simple amandoua ca un duet sa zic asa pentru. a ma ajuta sa invat mai rapid si nu am putut sa o refuz dar nu cred ca as putea sa mai continui sa cant din cauza durerii din varful degetelor. Am auzit de la multi ca este mai buna cea acustica. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui pe cea clasica sau sa incep pe cea acustica?

8 răspunsuri:
| Cretaker a răspuns:

>corzi de metal
>game over

[ Continue? ]
6...

| shadovv a răspuns:

Pentru degete stiu ca exista o "pana" de plastic.

| Andreea_1209 a răspuns:

Foloseste o pana de chitara
la mine a mers big grin

| denismaria92 a răspuns:

Poti sa inveti si pe cea clasica.
dupa ce inveti calumea poti sa iti iei acoustica.
si e normal sa te doara varfurile degetelor
asa e la inceput

| JimmyThePunk a răspuns:

Eu cant la chitara bass si sa vezi acolo durere la inceput ( am inceput direct pe bass ) asa ca continua tu pe clasica ta, dar schimba-ti corzile cu corzi de metal

| Parker a răspuns:

Pentru inceput, nu mai canta la chitara o zi sau doua sa nu iti agravezi degetele.asa pateste orice incepator la chitara
Si eu am clasica, am dat 6 mil pe ea. Un amic a dat vreo 7 pe una electro-acustica ce suna Dumnezeieste, nu alta! Deci mai bine o acustica in locul clasicii.

| aktlk a răspuns:

Sa inteleg ca te dor degetele de la faptul ca dai cu degetele direct pe corzi? Pai de ce nu folosesti o PANA ca aceasta: http://bp2.blogger.com/......e_pana.jpg
Si apropo daca vrei sa inveti sa canti la chitara, blogul acesta cred ca iti va fi folositor : http://lectiidechitara.blogspot.com/

| Roxanne1234 a răspuns:

Pai i-a ceva intre degete si canta cu aia.sau acustica cum vrei