| Crisis a întrebat:

Heh... Stim cu totii ca rockerii/metalistii poarta un fel de "razboi" cu celelalte genuri muzicale si mai ales cu ascultatorii celorlalte genuri. Poate razboi nu e cuvantul potrivit, mai degraba o disputa continua.
Eu ascult rock si stiu ca este superior. Daca rockul e superior inseamna ca si ascultatorii lui ar trebui sa fie superiori.
Intrebarea mea... de ce unii rockeri se poarta la fel ca niste manelisti?! Nu vorbesc de aia care asculta Paramore sau de aia care asculta si Metallica si Selena Gomez.
Cand zic ca se poarta ca niste manelisti ma refer la faptul ca ei compara de exemplu hard rockul cu black metalul [gen AC/DC e mai buna decat Darkthrone pe motivul ca AC/DC e o trupa mai cunoscuta. Pai daca o luam asa de ce n-asculti Bieber, ca si el e cunoscut?!].
Nu e cam ciudat?
Sau cei care spun "domn'le, eu ascult doar death, celelalte subgenuri sunt de ****" sau "trebuie' sa fii prost sa asculti si black si industrial, sunt prea diferite".
Mie oamenii astia mi se par un pic cam prea incuiati. Odata ce-ai descoperit genul cel mai bun, adica rockul, n-ar trebui sa zici chestii nasoale despre celelalte subgenuri [nu zic sa asculti toate subgenurile].
Voi ce credeti?

10 răspunsuri:
| Crisis explică:

@JudasPriest, la ce te referi cu candidatii?laughing
Am niste cunostinte care se incadreaza in descriere, atata tot.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Asta se intampla pentru ca exista doua categorii de ascultatori in acest gen:rockerii, si restul de cacati care, cum ai zis si tu, asculta un Nothin Else Matters, sau un Master Of Puppets, si gata ei sunt rockeri.Aceia ar trebui linsati, omorati cu pietre si torturati cu rock adevarat.Si nu sunt unpic cam prea, sunt de-a dreptul incuiati.Asa e lumea, si e peste tot, nu doar in Romania.Tot ce putem face e sa incercam sa-i aducem pe drumu cel bun, iar daca nu reusim, sa-i dam dracu, ca asta merita.App, nici aia care asculta paramore, sau Metallica in combinatie cu Selena Fwtez nu pot fi numiti rockeri, tot manelisti sunt si aia.De ce? Pai pentru ca cei care asculta Paramore si trupe d-astea noi, sunt in general(ATENTIE, in general)rahati de aia de 14-15 ani care zic ca ce rost are sa asculte ei Sabbath, sau Priest, sau Saxon, sau asa mai departe, ce rost are sa-i asculte pe mosii aia(am auzit o raplica d-asta, si dupa aia a fost nevoie de trei prieteni de-ai lui si prietena mea sa ma convinga sa nu-l bat mai rau decat o facusem, dar nu bagati de seama aceasta paranteza).Cam asa zic astia care asculta trupe noi.Pentru ca ei sunt in halu asta de incuiati incat nu-si dau seama ca rocku a fost scris, a fost compus si cantat pana in '90, dupa aia nu a mai revolutionat nimeni nimic.Trupe ca Zeppelin, Priest, Maiden, Saxon si Sabbath nu vor mai exista, e imposibil, pentru ca asa cum am mai zis, rockul s-a facut.Si punct.App.Crisis, dupa parerea ta, care sunt acei manelist? Ca am eu niste candidati si vreau sa vad daca se potrivesc cu ai tai.
Si nu uitati, \m/>_on forever.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Aaaaa, am crezut ca te referi la persoane de pe sait.Cu 'candidatii" ma refeream la prefacutii rockeri de pe sait.

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Ei sunt rockeri,au ascultat si ei odata o melodie Metallica si sunt mare fani sau asculta Metallica sa bazaie putin la Nothing Else Matter! Ca rocker nu cred ca se poate sa displaci un alt subgen de ex black metal,ar trebui sa iti placa toate genurile,nu neaparat la fel de mult,mai noi odata cu anuntarea concertului Bon Jovi nr de fani Bon Jovi din Romania a crescut brusc,acum toate lumea are macar o melodie Bon Jovi in telefonlaughing, si eu am colegi care au intrat pe google si si-au downloadat o gramada de albume de la Bon Jovi si Scorpions ca doar na, asa e la moda...sunt cazuri si cazuri!

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Pardon...Ei nu sunt* rockeri!happy

| DreamAutopsy a răspuns:

Și eu mă întreb asta, pur și simplu nu sunt demni să asculte rock, rock-ul nu e pentru toată lumea.
Și ceva și mai stupit, am avut o dispută cu un "rocker" din liceul meu, mai bine zis cocalar laughing care ascultă Metallica, GNR în combinație cu Andreea Bănică și Alexandra Stan rolling on the floor
E amuzant să asculți clubăreală și Metallica și să te crezi mare metalist rolling on the floor

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Era o discutie pe forumul metalhead legat de faptul ca...AC/DC ar fi metal - era un top acolo.ei bine nu e metal in fine.lupta asta cu care e mai bun.hmm nu exista mai bun.fiecare intelegea muzica prin ceea ce simte si asta il defineste ca persoana. poti defini o persoana prin ceea ce asculta, felul cum se imbraca, felul cum se poarta.din ceea ce asculta iti dai seama cum este...mai e ceva.la concerte iti dai seama cine e sau nu cu adevarat rocker, din felul cum da din cap din felul cum ii trateaza pe ceilalti.rockul e rock

| Nyghtshadow a răspuns:

Sunt o gramada de tipuri de oameni, de la unii care asculta multe genuri de rock/metal fara sa zica ca un gen e superior altuia si sunt si cei aroganti care cred, de exemplu, ca progressive metalul e cel mai bun fiindca e cel mai greu de cantat si isi bat joc de melodiile care sunt "usor" de cantat. Aroganta tine de caracter nu de ce fel de muzica asculta cineva. Nu are nicio treaba cu muzica; mai sunt si oameni egoisti care au senzatia ca ei au tot timpul dreptate. Astfel de discutii si sentimente in legatura cu muzica au loc si la pop si la rap, nu e ceva specific rock/metalului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cautam pe google pareri pro si contra christian rock.Am descoperit ca multe trupe de christian rock nu au nicio tangenta cu Biblia. Uite aici o "melodie" crestina:
http://www.youtube.com/watch?v=753aP7MMYjk
Toata muzica si in special muzica rock il venereaza pe Satan uitate la mel de mai sus si iti vei da seama ca am dreptate.Si nu, rockul nu e suprior celorlalte genuri.Toate genurile "este " la fel.Fii binecuvintata.

| CannbalCorpse a răspuns:

Am aceeaşi părere ca tine.