| DonEduardo a întrebat:

Hei, salut, ce inseamna pentru voi muzica de calitate? Cu alte cuvinte, ce apreciati la muzica?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alea vechi anii 70 80 90. Si filmele erau mai bune atunci

| cristi202 a răspuns:

Depinde de cultura fiecăruia. Unuia i se pare de calitate o manea, altuia doar muzica simfonica.
Personal, cred ca calitatea muzicii o descoperi mai degrabă printre cei culti decat printre cei fără școală. Pentru ca ei știu sa facă diferența, au sensibilitatea și cunoștința necesara ca să știe care e adevărata muzica.
Dacă ești din vreun trib din Africa, te mulțumești cu niște bătăi la tobe, dacă ești roman de la tara, manelele sunt super, dar dacă nu ai trecut prin viata degeaba, vei face diferența de calitate între Andrea Bocceli și Florin Salam.

| Drimmero a răspuns:

Daca dau din cap la ea indiferent de gen, atunci o consider de calitate, daca ma scoate din stari nasoale si imi aduce zambete si energie, atunci e muzica reusita pentru mine. Pana la urma ala e rolul muzicii, de a transmite un mesaj, emotii, bla bla

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O foarte buna intrebare. Si da, doar la asta ne putem rezuma, la ce inseamna pentru fiecare, ca "ce este muzica de calitate", este ceva... ce nu putem sa descriem, nici nu cred ca are vreo definitie.

Dar pentru mine, muzica de calitate ar fi acea care iti trezeste in tine... anumite senzatii, gandita si simtita, indiferent de gen, origine, tara, varsta...

| Mosotti a răspuns:

Muzica de calitate e toata muzica care imi place, fie trance, house, manele sau ce o fi, indiana, greceasca, turceasca.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Muzica de calitate e ce iti place tie. Daca iti place, inseamna ca e de calitate.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Da.

| alina2k18 a răspuns:

Trr tac se misca bine, trr tac adevaraciunewinking
laughing

| CodrutElian1990 a răspuns:

Aceia care o asculti cu placere si nu strapunge creierul altor oameni.

| DonEduardo explică (pentru CodrutElian1990):

Cum adica nu strapunge creierul?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DonEduardo):

laughing Adica nu ne face sa ne doara capul cand o ascultam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când îți conferă energia pe care o cauți. De la muzica clasică la manele și hip-hop, caut să găsesc în muzică un sentiment în unison cu-al meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să transmită un mesaj, să fie făcută pentru a transmite o stare pozitivă ascultătorilor, să întipărească în subconștientul ascultătorilor mesaje subliminale bune și nu distructive cum se regăsesc în majoritatea melodiilor din ziua de azi.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Ce mesaj distructiv au?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Https://youtu.be/7gqHvwhiKm8

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe larg: https://youtu.be/JbpmaN1xJas

| UnDiavol a răspuns:

Muzica este viața mea ori merg si ma duc ascult muzică pentru mine muzica exprima și spune cu Adevărată ce nu pot spun eu și ma ajuta enorm de mult in multe privințe

| Anuket a răspuns:

Textul melodiei trebuie să transmită un mesaj într-o manieră plăcută și modul cum e cântată trebuie să fie cumva, nu știu cum să spun că nu prea am cunoștințe teoretice de muzică. Ca exemplu, beethoven, mozart, etc. dubstep sunt bune, il divo mai ales i belive in you ( https://youtu.be/J3ACz32Ghxk ), iar variante live, acustice a multor melodii sunt foarte bune(ex https://youtu.be/SZT0AluuU1s ).

| Saiko10 a răspuns:

Depinde foarte mult de stare, daca gasesc o muzica care sa imi complimenteze starea si sa si sune bine o ascult, sau daca gasesc o melodie care sa imi induca o stare faina.

| Kakarotto2016 a răspuns:

La o piesa de muzica apreciezi sa ma gandesc la jocuri, desene, iubire...

| Laoandu a răspuns:

Muzica e ceva in care te regăsești. Din păcate muzica românească din ziua de azi e cretina la maixm cu metafore inutile și jocuri de cuvinte penibile. Mai degrabă asculți o manea veche, eu te iubesc cu inima curată dar ce păcat ești măritată, e ceva ce poți trăi, rapul are mesaje super, educative, muzica e o stare spontană.