| Pyskiss a întrebat:

...Acum 3 luni mi-am cumparat un set de corzi originale fender.
Acum 2 saptamani mi s-a rupt mi`ul(subtire), am pastrat restul corzilor, si mi-am cumparat un set nou original.
Acum 2 zile mi s-a rupt acceiasi coarda, din zona unde-i cheita...
Ce are de se tot rumpe acolo?
Acum o sa`mi cumpar un set de corzi originale coloratehappy
Niste sfaturi? P.S:Am chitara acustica fender CD-60CE!

1 răspuns:
| Esial a răspuns:

Vezi ca trebuie sa fie vreun aft ascutit pe butucul pe care se ruleaza struna.Du-te la un atelier de mecanica fina sau ceasornicarie(sigur au pile mici)explica-le ce se intampla si roaga-i sa polizeze putin locasul unde pui struna.E prea taios si o sa-ti rupa toate strunele care le pui daca nu faci asta.Pe de alta parte, acordeaza-ti chitara numai cu ajutorul unui tuner, gasesti o groaza de variante online.Bafta!