| StrongHeart a întrebat:

Hei TPU.
De ce credeti ca muzica ne afecteaza starea emotionala?

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Salut. Nu ne-o afecteaza, doar sporeste ceva care se afla deja acolo.

| Ineys a răspuns:

Creierul secreta anumite substante atunci cand asculti muzica. De exemplu cand asculti muzica ce iti place creierul secreta dopamina. Dopamina se secreta si atunci cand mananci ce iti place, esti fericit, indragostit, faci sex, etc etc.

Nu stiu ce se intampla cand asculti muzica ce nu iti place, dar presupun ca ceva asemanator.

Deci da, daca esti trist si asculti melodia preferata posibil sa te inveseleasca datorita secretiei de dopamina. Asta e si motivul pentru care foarte multe persoane isi gasesc alinarea in muzica pentru ca e efectiv un drog. Poate singurul drog fara efecte negative.

Sunt multe studii pe care le gasesti pe internet despre efectul muzicii asupra creierului.

Acum, de ce anumite note muzicale te fac pe tine vesel si pe altul trist sau nu ii plac nu stiu exact. Probabil are de-a face cu educatia. Poate tie ti se pare plictisitoare muzica clasica pe cand bunicul o adora pentru ca a crescut cu ea. Tu ai crescut cu alt gen de muzica deci ai gusturi diferite.