| DonEduardo a întrebat:

HEi, TPU, salut, de curiozitate, cam de ce echipamente ai nevoie pentru a-ti face un studio de inregistrari si cam cat costa fiecare?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai de ce nu ai zis asa de la inceput, ca e vorba de un home studio?
Daca ai un PC destul de bun deja trecem la ce iti trebuie tie in materie de scule : microfon profi pe stativ sau semi profesional undeva de la 1000 de lei in sus, boxe de studio (aici preturi multe si calitati multe) recomand ceva la minim 1000 de lei bucata in sus, ai nevoie de 2 bucati, casti de studio sunt si ele pe diferite branduri si calitati, cele bune trec de 900 de lei, trebuie sa ai in camera in care inregistrezi macar geamuri termopane, si apoi cunostinte de mix-master si softuri de inregistrare de reducere de noise etc
Pe langa astea ca echipament acum nu stiu daca se mai trece printr-o placa de sunet de la PC cat ai nevoie de un fel de placa de sunet exterioara de calitate prin care sa treaca microfonul, se gasesc 1000 de modele si aici.
Cel mai bine te documentezi mergand la un magazin fizic care are de vanzare echipamente audio si iti vor explica acolo cea mai buna alegere in functie de bugetul tau, ca in orice domeniu daca iti zic ca un microfon de inregistrat poate costa peste 10.000 de lei? Tu poti alege unul cu 1200-1800 de lei si sa faca treaba aproape la fel de buna de ex.
Conteaza mult bugetul.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Costa destul de mult ca sa faci un studio de inregistrari,asta daca vrei studio si nu home studio. Un studio de inregistrari are in primul rand nevoie de auxiliare cum ar fi camera de inregistrare izolata fonic,stative, casti de studio, pe langa acestea un inginer de sunet sau sa te pricepi sa inregistrezi si sa masterizezi,caci degeaba inregistrezi daca nu faci mix-master cum trebuie proiectului, softuri platite etc, microfoane profi, monitoare de studio, cabluri, placi de sunet profi etc
Componentele de calitate sunt scumpe spre foarte scumpe.
Un studiou de inregistrari costa de la mii de euro la multe zeci de mii de euro in functie de ce bagi in el.
Mult mai ieftin te costa sa mergi sa inregistrezi la un studio gata facut si sa tragi acolo piese daca vrei sa ai proiecte cantate.
Daca vrei sa deschizi propria afacere e mai greu.

| DonEduardo explică (pentru Simpatic):

Eu sunt curios de home studio.

| Simpatic a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai de ce nu ai zis asa de la inceput, ca e vorba de un home studio?
Daca ai un PC destul de bun deja trecem la ce iti trebuie tie in materie de scule : microfon profi pe stativ sau semi profesional undeva de la 1000 de lei in sus, boxe de studio (aici preturi multe si calitati multe) recomand ceva la minim 1000 de lei bucata in sus, ai nevoie de 2 bucati, casti de studio sunt si ele pe diferite branduri si calitati, cele bune trec de 900 de lei, trebuie sa ai in camera in care inregistrezi macar geamuri termopane, si apoi cunostinte de mix-master si softuri de inregistrare de reducere de noise etc
Pe langa astea ca echipament acum nu stiu daca se mai trece printr-o placa de sunet de la PC cat ai nevoie de un fel de placa de sunet exterioara de calitate prin care sa treaca microfonul, se gasesc 1000 de modele si aici.
Cel mai bine te documentezi mergand la un magazin fizic care are de vanzare echipamente audio si iti vor explica acolo cea mai buna alegere in functie de bugetul tau, ca in orice domeniu daca iti zic ca un microfon de inregistrat poate costa peste 10.000 de lei? Tu poti alege unul cu 1200-1800 de lei si sa faca treaba aproape la fel de buna de ex.
Conteaza mult bugetul.

| raMLesS a răspuns:

10.000 euro

| DonEduardo explică (pentru raMLesS):

Si cam care sunt echipamentele?