| DonEduardo a întrebat:

Hei, vă rog, mă poate lămuri cineva în legătură cu ceva? Am înțeles că pentru a fi DJ producător trebuie să dai play la unul sau mai multe beat-uri pe calculator. Dar sigur nu se poate și fără calculator? Că nu i-am văzut pe DJ-ii cunoscuți având vreun calculator pe scene? Dacă am dreptate, vă rog să îmi răspundeți detaliat la următoarele întrebări:
1) Cum dai play la unul sau mai multe beat-uri pe o consolă?
2) Cum le setezi BPM-ul?
3) Cum pui diverse cuvinte cu diverse voci?
4) Cum faci ca atunci când treci dintr-o piesă în alta să sune bine?
5) Pe ce aparate se poate face asta?

Dacă nu am dreptate vă rog să îmi explicați detaliat cum se întâmplă.

Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Pai frate, ei au melodiile implementate în clape digitale, și ei doar le mixează! Uite-te pe YouTune la gen "Concert Armin Van Buuren" și vezi că nu are caluzaltor, are doar clapele digitale în care mixează

22 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Un singur cuvânt: FL-STUDIO

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Și cum fac la concert sau la un festival? Dau play la ce au făcut pe FL Studio sau cum? Că am văzut că majoritatea au doar console pe scenă nu și calculatoare.

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Deci ei practic mixează ca și cum ar mixa muzica în general la un club doar că numai cu a lor?

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

E aceeași procedur?

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Ei fac muzică înFL Studio, o pun în consolă ca pe oricare melodie, și apoi le mixează între ele ca pe oricare alte două melodii? Deci practic concertele, festivaluri etc. e ca și cum ne-am duce la o petrecere, dar numai cu melodiile lor? Dacă caut pur și simplu pe internet cum să mixez muzică, doar atât, voi înțelege ce fac ei?

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

Da, dar mai greu. există și curusuri, dar este cam periculos în perioada asta. Trebuie doar sa te ții de treabă

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

Și apropo locurile pe care eu ți le recomand sunt: Plajele-Constanța-Mamaia, locurile unde vin câțiva oameni apoi, cât mai mulți. Eu îți recomand și să le spui celor care ai încredere (care nu v-or râde de tine) și apoi ei sa le spună prietenilor lor mai pe urmă și tot așa

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Cu ce mă ajută dacă le zic?

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Și Plajrle-Constanța-Mamaia sunt un curs sau ce?

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Și ce să le spun? Că nu prea am înțeles?

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

laughing nu frate mă faci râd, m-am referit că acolo e unul dintre cele mai bune locuri de unde sa începi

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

Sa le arăți ce poți face tu mai exact din muzică, și dacă le place te v-or recomanda

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

Și apropo câți ani ai?

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Am 16. Și îmi poți spune ce cursuri sunt te rog? Asta e ultima întrebare la care aș vrea să îmi răspunzi. Merci
pentru tot și sper că nu te-am deranjat.

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

MA-Studio, THEDJ.RO, Dj Night way din București, Școala de Dj tot din București. Cam atâtea știu, frate eu îți doresc sănătate și ajungi acolo unde îți propui. Dacă primești hate, nu baga în seamă tu trebuie sa faci ce îți place (chiar și dacă ai mai mulți hateri decât aprecieri) cel mai important: nu te compara cu alții

| DonEduardo explică (pentru DonEduardo):

Îmi poți Răspunde chiar dacă nu am vârsta potrivită terog? Poate mă duc mai târziu.

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Imi mai poti raspunde la o intrebare, de data chiar ultima? Cand sunt live cu alti artisti, cum fac DJ-ii, ca daca se intrerup vreun pic se rupe spectacolul.

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai asta ține de tine daca te întrerupi sau nu, degeaba te duci pe scenă daca știi că vei d-a greș

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Pai atunci cand intra celalat artist nu se intrerup putin sa faca o prezentare sau asa ceva?

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Sau esti cu o mana pe aparat si cu celalalta il prezinti?

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Sau cu o mana il prezinta si cu cealalta sunt la pupitru?

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

Frate nu contează aceste detalii, le înveți cu timpul ce naiba, tot ce trebuie să știi e sa știi să faci oamenii să se distreze

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai frate, ei au melodiile implementate în clape digitale, și ei doar le mixează! Uite-te pe YouTune la gen "Concert Armin Van Buuren" și vezi că nu are caluzaltor, are doar clapele digitale în care mixează