| BountyLoverXD a întrebat:

Hello! Care e diferenta dintre pian, pianina, orga sau sintetizator?

2 răspunsuri:
| CristiSeeker a răspuns:

Dintre pian si orga stiu sigur care este diferenta. Pianul este un instrument ce foloseste coarde (sau corzi, naiba stie cum se spune corect), precum chitara, vioara, etc. In schimb, orga scoate sunete, directionand aer prin niste tuburi, de caracteristicile tubului depinzand vibratia sunetului emis, si resepctiv nota scoasa de intrument. Poate cineva te poate ajuta si in legatura cu celelalte doua, venind cu niste completari. Asta e tot ce stiu eu...

| Sssofia a răspuns:

Sintetizatorul este un pian electronic