| Insurgent a întrebat:

Imi explicati sh mie care-i faza cu chitara electrica [ritm] si chitara electrica[solo]adica cam ce fac, chitara aia solo face mai multe sau? habar n-am, explicati-mi voooi va rog
mersi mult :*

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chitaristul cu chitara solo executa linia melodica a cantecului (insotind solistul vocal ori singur in cazul unei melodii instrumentale) si executa solourile de chitara. Chitaristul cu chitara ritm da ritmul piesei, executand cateva acorduri. Daca ai ascultat un taraf redus(format dintr-un viorist zis primas, un al doilea viorist zis contras si unul cu contrabas) atunci o formatie cu 3 chitaristi - solo, ritm si bas - este similara. In melodiile din perioada de inceput a rock-ului se disting foarte bine cele 3 chitari si aceasta continua si la formatiile din perioada urmatoare, cum este si The Beatles, cu cei 3 chitaristi. Numai bine!

| SECRETTOP a răspuns:

Ii gresit chitara electrica solo. ajuta acustica. linia melodica este codusa de chitara bas...chitara solo cum spuneam ajuta acustica si! intretine! linia melodica, chitara electrica {ritm}, ajuta la ridicarea gamelor, cum ajuta si bineinteles tobosarul. fiecare dintre membrii unei formatii. vocal, basit, tobosar, chitarist, si cel la clape. intretin linia melodica in felul sau.fiecare are partea sa. daca unul se incurca strica toata melodia! dar daca este un chitarist bun care se poate tine dupa bas! atentie chitara-bas 100% -45%. reuseste sa mentina ritmul, parerea meabig grin