| Kara44 a întrebat:

Imi puteti spune toate acodurile la chitara?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Hai sa cadem de acord ca vei fi multumita numai cu o parte din aceste "acoduri".

| Duucu a răspuns:

Sunt n acorduri,nu cred că reușești să le înveți vreodată.
Cele principale sunt: D,Dm,E,Em,F,Fm,G,Gm,A,Am, B, Bm, C, Cm

| Verne a răspuns:

Acordurile de la chitara classica si acustica.
C | C, C7, C#7, Cmaj7, C#, Cdim, Cm6, C/D, C4, Csus
- D | D, D7, Dm, Dm7, D+. Dsus, Ddim, D4, Dm/B, D/C, D/C#, D/B, Dsus2, Dsus2/B, Dsus2/C
- E | E, Em, E7, Em7, Em7, Emadd9, Em6, Ebm, E6, E7sus4, Emsus4, E+
- F | F, Fm, F7, Fmaj7, F/E, F#maj7, F+
- G | G, G7, Gm, Gm7, G/C, Gsus2, G#7, G/G6, G/E
- A | A, Am, A7, A7, Am7, A4, Am/B, Am/F, A+, Ab+, Ab/Gb, Ab/dim, A/B, A6, A9, Adim
- B | B, B7, Bb, Bbm, B7+, Bb4, Bb6

| xGreenSmokex a răspuns:

Acordurile sunt ca la romana :P
Ai acordurile de baza: do(c), re(d),mi(e), fa(f), sol(g), la(a), si(b).
De la astea incep "derivarile": acorduri diminuate, adaugate, suspendate, cu 7 etc. etc.
poate te ajuta si: http://www.tabulaturi.ro/lectii.php
Funda? :)

| XStephanieX a răspuns:

C,C7,C#7,Cmaj7,C#,Cdim,Cm6,C/D,C4,Csus
D,D7,Dm,Dm7,D+,Dsus,Ddim,D4,Dm/B,D/C,D/C#,D/b,Dsus2,Dsus/B,Dsus2/C
A,Am,A7,Am7,A4,Am/B,Am/F,A+,Ab+,Ab/Gb,Ab/Dim,A/B,A6,A9,Adim
E, Em, E7, Em7, Em6, Ebm,E6, E7sus4,Emsus4,E+
F,Fm,F7,Fmaj7,F/E,F#maj7,F+
B,B7,Bb,Bbm,B7+,Bb4,Bb6