| SwedishMeatball a întrebat:

M-am plictisit de playlist-ul meu, imi puteti spune niste melodii care merita ascultate dar care sa nu fie atat de cunoscute? Gen, sa nu le stie toata lumea, ca atunci sunt sanse destul de mari sa le stiu deja

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Deeeeci...

Hai ca m-am chinuit putin sa fac un playlist pe Youtube, la partea cu pop nu stau asa bine, nici cu R&B, am pus si eu ce ascult, sunt mare fan rock (cam orice, de la classic/progressive la heavy/black/nu metal, mai putin pop-rock for girls sau by girls :)) si chestii cu prea multe screamuri gen extreme metal); mare parte melodiile sunt multe vechi dar fii sigur ca toate melodiile merita ascultate, sunt sau au fost geniale la vremea lor. :)

https://www.youtube.com/......?/playlist

Am pus in ordinea in care le-ai zis tu, primele-s pop, toate pana la Vama, K1 si Etnic sunt etnodance, Emeric Imre e undeva intre folk si pop/blues (probabil ca o stii deja), aia de Vita de Vie e pop-rock acustic, "Black" sunt raggae, apoi sunt 2 tot gen folk; de acolo, restul pana la 76 adica Yes - Roundabout sunt rock (classic, stoner, grunge, hard, etc.); Pantera, Metallica si Motorhead sunt heavy-metal; restul pana la Black Sabbath sunt rock classic legendar, dar underrated; Black Sabbath si Dio/Rainbow sunt heavy-metal mai oldschool; Depeche Mode cred ca stii si tu ce sunt, Elastica sunt art-rock (un fel de grunge/hard-rock mai ciudatel) si restul alea 3 de dupa sunt mai noute asa (2000+); Of Mice and Men, Motionless in White si H8 sunt mai hardcore (heavy, black metal si metalcore); dupa e doar post-rock (de la Fluturi pe Asfalt pana la Aesthesys; post-rock e un fel de instrumental rock din toate subgenurile, unele au versuri dar de obicei post-rock e fara, merita incercat daca iti place rock in general); de la Mariah Carey in jos (pana la Craig David) sunt ceea ce cred eu ca sunt R&B, stiu cateva doar, nu-s genial dar ascultam mult BSB (BackStreet Boys) si stiu multe melodii de la ei, in rest sunt confuz; Akcent e dance-pop, probabil ii stii; 2pac, 50cent, Eminem si Zmeu' Ninja' sunt rap si hip-hop; Sunlounger e trance si melodia de dupa sunlounger (In the air) la fel; Kasabian e electronic, nu stiu daca-ti place (daca da mai stiu o gramada de melodii de la ei).

Mare parte am vrut sa pun melodii mai mult subapreciate sau putin cunoscute, chiar daca unii artisti sunt foarte cunoscuti am incercat sa pun melodii mai "rare", dar toate sa merite ascultate. :)

Sunt curios cate melodii stii din toate alea... :v
Si cate din ele iti plac, ca eu am mii, zeci de mii de melodii in minte :)) nu am niciodata un playlist complet undeva ca nu am timp si/sau bani sa le descarc/cumpar pe toate. :(

5 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Poti sa mentionezi si un gen? happy
Si iti fac eu un playlist )) de orice, de la rock la manele.

| SwedishMeatball explică (pentru TheRealFantasy):

Hmm... cam orice gen laughing
Dar daca e, sa fie ceva pop, rock si poate si R'n'B

| SwedishMeatball explică (pentru TheRealFantasy):

Mersi mult, chiar m-ai ajutat! happy

| TheRealFantasy a răspuns (pentru SwedishMeatball):

Cu placere. :)

Daca iti plac melodii din playlist-ul ala sau dintr-un subgen anume, eu stiu destul de multe sigur imi mai vin mie melodii in minte. :))

A da, daca iti place rock-ul (si metal-ul) sa iti las si niste albume underrated de la Vita de Vie (nu-metal/alternativ romanesc), unul de la Rush (progressive rock canadian, una din cele mai bune si subapreciate trupe ever :)) ) si unul din cele mai bune albume Budgie (o trupa care a inspirat trupele mari din '80-'90 de heavy/thrash/black/doom metal cat si hard rock; albumul e hard/heavy dar eu sunt mereu confuz cand il ascult, e un fel de shaworma cu de toate :)) ).

https://www.youtube.com/playlist?list=PLFb6YOw5k-f6tX93yHq7DoBTNb-VjH5dD

https://www.youtube.com/playlist?list=PLFb6YOw5k-f5HM39fTjvLe60HHeBbXJ-7

https://www.youtube.com/playlist?list=PLFb6YOw5k-f4NdJH37f_VFLBhtxhGDxts

https://www.youtube.com/playlist?list=PLWnVxuqvY7JhDUOjp8V8au4tnymI9dM8L

https://www.youtube.com/playlist?list=PLVGg1p1GrI0qsRZQdiG6n0gxTXhwEhyiI

| TheRealFantasy a răspuns (pentru SwedishMeatball):

Deeeeci...

Hai ca m-am chinuit putin sa fac un playlist pe Youtube, la partea cu pop nu stau asa bine, nici cu R&B, am pus si eu ce ascult, sunt mare fan rock (cam orice, de la classic/progressive la heavy/black/nu metal, mai putin pop-rock for girls sau by girls :)) si chestii cu prea multe screamuri gen extreme metal); mare parte melodiile sunt multe vechi dar fii sigur ca toate melodiile merita ascultate, sunt sau au fost geniale la vremea lor. :)

https://www.youtube.com/......?/playlist

Am pus in ordinea in care le-ai zis tu, primele-s pop, toate pana la Vama, K1 si Etnic sunt etnodance, Emeric Imre e undeva intre folk si pop/blues (probabil ca o stii deja), aia de Vita de Vie e pop-rock acustic, "Black" sunt raggae, apoi sunt 2 tot gen folk; de acolo, restul pana la 76 adica Yes - Roundabout sunt rock (classic, stoner, grunge, hard, etc.); Pantera, Metallica si Motorhead sunt heavy-metal; restul pana la Black Sabbath sunt rock classic legendar, dar underrated; Black Sabbath si Dio/Rainbow sunt heavy-metal mai oldschool; Depeche Mode cred ca stii si tu ce sunt, Elastica sunt art-rock (un fel de grunge/hard-rock mai ciudatel) si restul alea 3 de dupa sunt mai noute asa (2000+); Of Mice and Men, Motionless in White si H8 sunt mai hardcore (heavy, black metal si metalcore); dupa e doar post-rock (de la Fluturi pe Asfalt pana la Aesthesys; post-rock e un fel de instrumental rock din toate subgenurile, unele au versuri dar de obicei post-rock e fara, merita incercat daca iti place rock in general); de la Mariah Carey in jos (pana la Craig David) sunt ceea ce cred eu ca sunt R&B, stiu cateva doar, nu-s genial dar ascultam mult BSB (BackStreet Boys) si stiu multe melodii de la ei, in rest sunt confuz; Akcent e dance-pop, probabil ii stii; 2pac, 50cent, Eminem si Zmeu' Ninja' sunt rap si hip-hop; Sunlounger e trance si melodia de dupa sunlounger (In the air) la fel; Kasabian e electronic, nu stiu daca-ti place (daca da mai stiu o gramada de melodii de la ei).

Mare parte am vrut sa pun melodii mai mult subapreciate sau putin cunoscute, chiar daca unii artisti sunt foarte cunoscuti am incercat sa pun melodii mai "rare", dar toate sa merite ascultate. :)

Sunt curios cate melodii stii din toate alea... :v
Si cate din ele iti plac, ca eu am mii, zeci de mii de melodii in minte :)) nu am niciodata un playlist complet undeva ca nu am timp si/sau bani sa le descarc/cumpar pe toate. :(

| Jannah a răspuns:

Specii - VIP
Underman - Dimensiuni
Zmeu' Ninja' - Hidrogen
Dragos Miron - Doua lumi
Chimie - Zapezi pe copaci
SDST - Ingeri deasupra Romaniei
StradaVarius - Cel mai lung metraj
Nane - Baietii de acasa