| Furti a întrebat:

Nu inteleg ceva legat de dirijat.
Dirijorul trebuie sa faca anumite miscari cu bagheta (stas, stricte. nu stiu dupa cum indica tabulatura) sau pur si simplu executa miscarile dupa cum simte el muzica?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| NoNameo a răspuns:

De multe ori o face cum le simte, dar asta datorita si experientei, la inceput dirijorii le fac cum se spune "ca la carte", dar dupa le fac cum le simt ei.

| spiridus25 a răspuns:

Dirijorul este persoana de referință într-un ansamblu coral, orchestră, în general într-un grup muzical. Artiștii instrumentiști sau lirici se coordonează între ei sub conducerea dirijorului, care le indică timpii, ritmica și dinamicile dintr-o compoziție muzicală.

De cele mai multe ori, dirijorul de orchestră lucrează în același timp cu un ansamblu orchestral cît și cu unul coral. Dirijorul asigură prin gesturile lui, gesturi legate direct de practica muzicală, legătura dintre compoziție, respectiv compozitor și publicul meloman. De multe ori, în actul cultural, valoarea gestului dirijoral este mai importantă chiar decît valoarea piesei supusă audiției.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Dirijor

| Neberius13 a răspuns:

Daca tu vii in fata mea in timp ce eu cant la chitara cu o bagheta, si incepi sa o misti in aer asa cum iti vine tie, crezi tu ca am sa pricep ceva din asta? Ca eu zic ca nu. Cred ca te-ai prins deja deci n-am sa continuu.

| Furti explică (pentru Neberius13):

Realizezi ca dirijorul repeta cu tine inainte de spectacol.
Nu vad de ce ar dirija cineva un chitarist, doar unul.
Pe bune e ridicol. Eu vorbesc de o orchestra, asta e cazul general.
Nu tu si chiatara ta.
Eu am intrebat de tehnica ce o folosesc ei. Daca fac miscarile dupa cum simt ei muzica sau daca e totul legat de teoria muzicala si trebuie sa faca niste miscari (nu ma pricep, s-ar putea sa spun acum si eu balarii) de exemplu dupa masuri, note etc.
Asta intrebam daca e totul legat de cum citeste dirijorul muzica de pe portativ sau daca e dupa modul in care o simte el, dupa cum stie el ca trebuie sa sune piesa respectiva.