| anonim_4396 a întrebat:

Pentru rockeri/metalisti

Ce parere aveti despre evolutia metalului romanesc?(ma refer la muzica)

4 răspunsuri:
| LadyInBlack a răspuns:

Evolutie?! De unde...metalul romanesc nu evolueaza si asta e foarte trist, traim in Romania, tara mezelarilor si cluburilor, si din cauza asta unii rockeri uita ca exista si pe la noi trupe de rock care merita ascultate si promovate. Noi suntem in parte de vina pentru ca dezapreciem ce e al nostru, multe trupe destramandu-se si lasand in urma doar amintirea anilor in care nu existau atatea tarfe (ca altfel nu le pot spune) cu bot roz pe sticla...
@Th3oDora Si rock-ul romanesc este dinamic, trebuie doar sa il gasesti si sa il intelegi, multi asculta si nu inteleg pentru ca in mintea lor e intiparit "rock-ul strain e mai bun, tot ce e strain e mai bun." Deja ce are versuri in romana nu mai e bun, de parca v-ati nascut in America sau M.B.
Da, rock-ul strain e mai apreciat pentru ca e mai cunoscut si sustinut, iar noi oh go on...
Trist, dar adevarat.

| MarryRose a răspuns:

Sincera sa fiu, rockul romanesc nu ma prea atrage, iar despre evolutie...nu am ce sa spun doar ca nu mi se pare ceva interesant. Mai degraba ascult rock strain. E mai dinamic.

| NocteMysterium a răspuns:

Nu spuneti chestii in genul : "Traim in Romania si aici nu se poate evolua" si in alte tari se intampla la fel. Metalul romanesc mi se pare bun, insa problema la noi este ca nu se prea promoveaza. De fapt, nu se promoveaza deloc. Sunt multe formatii cu potential. Totusi nu conteaza ca nu apare la tv sau altceva. Eu sunt de parere ca celor care le place genul pot sa caute sau sa asculte linistiti pe you tube sau sa cumpere cd-uri. Parerea mea a fost mereu ca metalul e ca o perla ascunsa pe fundul celui mai adanc ocean. Decat sa stea agatat "pe toate gardurile" ca prostiile in gen club sau manele, mai bine sta ascuns unde doar cei ce merita il asculta. Astfel nu apar atat de multe persoane fake. Trist este ca persoanele din strainatate se intereseaza mai mult decat romanii despre metalul nostru. El evolueaza in ascunzisul sau. Celor care au postat mai sus si se pare ca nu sunt de acord cu mine, le recomand sa il studieze ceva mai mult avand in vedere ca in primul comentariu scrie ca nu e ceva interesant. Cam atat am avut de spus, toate cele bune! happy

| 1984Orwell a răspuns:

Nu cred ca se prea poate vorbi despre evolutie, pentru ca in genul asta de muzica nu prea exista promovare si majoritatea ascultatorilor genului prefera trupe de dincolo.