| Vlad943 a întrebat:

Pian,chitara sau tobe? Vreau sa invat sa cant la ceva.Ce este mai util si cam care ar fi preturile pentru in incepator (ma refer la instrumente). Ceva cu care sa invat, nu imi trebuie cea mai buna marca.Ce recomadati? Multumesc

5 răspunsuri:
| William a răspuns:

Chitara.

| Thunderstruck a răspuns:

Prietene, eu dupa ce am cantat la toate 3, as merge pe tobe oricand si oricum, chiar daca de baza ramane chitara. Nu pot merge pe tobe pentru ca n-am spatiu de ele, dar la studio le rup. Niciuna strict pentru inceput nu necesita o investitie mai mare de 1000 lei. Iti recomand pentru muzica electronica ori pianul ori chitara, chiar n-are treaba toba, te prinzi tu de ea cum e, eu dupa cativa ani de chitara m-a invatat extrem de rapid si tobe si clape, sunt chestii logice, invata si teorie muzicala.

| LineGuide a răspuns:

Pian-depinde de genul abordat, pentru ca daca vrei sa produci ceva, te apuci de traditionala, daca vrei sa canti in trupe de spectacole gen party, te apuci de rock, daca vrei sa canti chestii comicate(pentru oameni dedicati), te apuci de blues, si tot asa. E un instument ce necesita multe ore de lucru.
Tobe-Sunt foarte cautate pentru rock, asta e clar. Sunt putini tobosari buni in Romania si cum in fiecare oras sunt 2-3 trupe rock, minim, sigur se va gasi ocazia sa ai cu cine canta. Totusi dezavantajul consta in cost si spatiul de depozitare si de repetitie(Bum bum, tcc, tum!) sau...(Ba, dum tsss!), nu place oricui.
Chitara-sunt sute de chitaristi in tara si fiecare e mai bun ca celalalt. La mine in oras sunt foarte multi chitaristi buni, care canta doar singuri, pentru ca nu ii cauta nimeni pentru trupe. Cand te apuci de trupa esti cam bazat ca ai chitara si voce, clar! Totusi, e instrumentul care place multor oameni si desigur impresioneaza pe multi, cand il stapanesti, bineinteles.
Acum depinde si ce vrei, pentru ca toate aceste instrumente sunt bune, dar depinde ce ai mai dezvoltat: urechea, simtul ritmic sau cel tactil. Sunt pareri si pareri. Incearca sa "le incerci" pe toate, vezi ce ti se potriveste, asculta muzica ta si vezi ce ai vrea sa faci intr-o posibila trupa sau formatie.
Mult noroc!

| Vlad943 explică (pentru LineGuide):

Idea mea este sa produc muzica electronica.Si nu stiu absolut nimic de muzica asa ca neaparat trebuie sa invat sa cant la un instrument.Am auzit ca pentru muzica electronica cel mai recomandabil este pianul dar sunt multe stiluri precum drum & bass in care sa stii sa bati tobele este mai util.Si nu pot sa ma decid.As vrea sa invat la ambele dar momentan nu pot sa imi permit dar nici nu vreau sa pierd timpul.

| ADRIANooN a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa incepi cu chitara din doua motive: 1 pretul instrumentului este mic 2 pretul orelor este si acesta mic, cu timpul poate ajungi sa fi chiarist si sa canti muzica folk si reusesti sa iti compui tu propriile versuri. Nu ca vreau sa ma laud dar eu compun poezii si unele chiar se pot canta usor la chitara astfel ca ai parte de muzica folk