| MetalForever a întrebat:

Pot sa va intreb,pe rockeri in primul rand,cum ati inceput voi sa ascultati rock? Eu am inceput asa:la scoala,ni s-a prezentat un proiect, prin care un preot spunea ca diavolul este in muzica rock.A sustinut multe teorii, de la droguri la gesturi.Eu auzisem pana atunci de kiss,acdc,metallica, megadeth, beatles si queen(dar nu stiam nicio melodie doar am auzit mi se pare la stiri ca au acut un concert sau pe internet.)Bun.Si dupa ce am ajuns acasa,am cautat ca daca este adevarat ca ac/dc inseamna intr-adevar "anti christ death to christ".Si am ajuns pe mai multe siteuri, inclusiv pe TPU si multi spuneau ca da, altii ca nu.Pai asa am cautat dupa aceea Metallica.Prima melodie care am auzit-o de la ei a fost "The unforgiven".Mi-a placut.Am inceput sa caut melodii si informatii despre trupa.Acum stiu tot ce e posibil despre Metallica absolut tot.Si de la Metallica am ajuns la alte trupe de rock cum ar fi led zeppelin inclusiv queen black sabbath acdc diamond head alice in chains alice cooper si judas priest. Dintre acestea imi plac cel mai mult metallica black sabbath ozzy osbourne judas priest si acdc.Adaugati-ma la prieteni daca vreti si putem vorbi despre rock deoarece nu prea cunosc rockeri toti sunt cu dubstep si electro.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am inceput de mica sa ascult rock. Mama asculta numai Holograf si tata muzica usoara (si veche si noua). Parintii mei nu sunt de acord cu muzica pe care o ascult, dar nu imi pasa. Atata timp cat ma influenteaza in mod pozitiv este perfect. Si in legatura cu preotii, ii detest. Fura banii Bisericii ca sa-si faca firme si sa-si ia masini. Insa in Dumnezeu chiar cred. Adica nu ma duc la biserica, nu tin post sau chestii de genu, dar am legatura mea speciala cu El. Mai ales ca parintii sunt putin religiosi, bunica fiind cea care m-a invatat de religie.
Eu ascult multe genuri de rock. Ascult muzica mai veche gen Metallica, Nirvana dar si rock modern ca Evanescence, Three Days Grace, Linkin Park etc. Muzica rock este cea adevarata pentru ca are versuri cu o insemnatate anume si mult mai bine scrise decat melodiile alea de rahat care se dau la tv.
Asa ca... Rockul nu va muri niciodata happy!

57 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MetalForever explică (pentru wdexwjmwd):

Da,te inteleg, acum mi-a zis si tatal meu ca si el era rocker in liceu...dar vad ca tu ai trait prin anii 80 cu rockul cu queen...mda si de mercury spunea ca e homo si a semnat su el un pact cu diavolul, sau de elvis ca se droga, la fel si de led zeppelin..de marilyn manson..bine atata timp cat nu crezi in d-zeu tu faci pacte cu satan? ma intelegeti? James Hetfield, de la Metallica care ii crestin si tot timpu are o cruce sau o icoana la el dara si le arata in concert. poate stiti despre copilaria lui James Hetfield..deci lui papa de la roma ii e ciuda ca muzica rock a devenit mai celebra decat muzica lui si are mai multi fani. apai mai e si el intr-un moment de betie si zice chestiile astea ma intelegi?

| Tourniquet a răspuns:

Alți preoți duși cu capu'. Doamne, i-ai odată! rolling on the floor

Eu am început să ascult rock... păi... tatăl meu, unchiul și bunicul meu au fost și sunt rockeri. În afară de bunic care e mort. Am crescut cu Nirvana, Metallica, Queen, AC/DC, Courtney Love, etc. Îmi plăcea foarte mult Nirvana. Ascultam cu plăcere.
Într-o zi am văzut pe VH1 Evanescence - Bring Me To Life. Am ascultat-o foarte mult, mi-a plăcut trupa, am căutat informații despre ea și am ascultat toate melodiile și iată-mă anul acesta am mers la concert și am făcut ca o nebună! :3 După Evanescence au mai venit și Within Temptation, Nightwish, Tarja Turunen, etc...

Baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| MetalForever explică (pentru wdexwjmwd):

Pai,asta vroiam sa zic si ma gandesc si eu crede-ma.Am zis clar ca NU sunt de acord cu biserica.Da, nu cred in d-zeu.Dar nu sunt nici ateu.Tu mi-ai facut rezumat la ceea ce am zis eu.Gandesti la fel ca mine, si ca orice rocker care a auzit ca multe trupe(de fapt cam toate)is controversate.Deci nu te ''excita'' asa ca orice om stie asta.Cartea nu se judeca dupa coperta. Daca te-am jugnit cu ceva spunand ca ai trait cu rockul in anii '80 te rog iarta-ma, ai dat ca exemplu trupe mai vechi si..mna.

| Tourniquet a răspuns (pentru MetalForever):

În sfârșit cineva care gândește ca mine în legătură cu Dumnezeu...

Răspuns utilizator avertizat
| Tourniquet a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Și ce dracu îi interesează pe unii de Freddie? A făcut muzică foarte bună. Viața lui personală e viața lui personală.
În legătură cu poza, nu sunt eu. E solista Evanescence. Semăn cu ea, numai că sunt șatenă și mai înaltă! :3

| MrsEinstein a răspuns:

Muzica rock şi heavy metal e muzica adevărată.
Trupele menţionate de tine plus multe altele au făcut istorie în murică.
Asta e muzica adevărată.

Răspuns utilizator avertizat
| splitt a răspuns:

Ac/dc vine de la niste aparate care fac ceva la curent eu am intalnit scis ac/dc pe ele, de acolo le-a venit ideea

| MetalForever explică:

Da stiati ca Freddy Mercury(Queen) si Axl Rose(Guns n'roses) is cele mai bune voci din lume? ei is singurii care canta in 5 octavelove struckhappy

| Dumnezău a răspuns:

Stii absolut tot despre Metallica, ha? Bun! Dupa ce a murit Cliff, cine a stat afara dimineata, din trupa, ca sa mediteze asupra efemeritatii vietii si sa blesteme tot ce poate ca a murit Cliff?

Am inceput sa ascult rock de la 13 ani.N-aveam chef de scoala intr-o dupa amiaza si am gasit ceva de la Rammstein intr-un program de descarcare libera, am luatm, am ascultat si mi-a placut.Te poti astepta oricand de la religiosi si bigoti sa defaimeze rock-ul, fiindca au mania persecutiei tuturor celor ce nu le urmeaza dogmele invechite si asculta "muzica lumeasca".Asa procedeaza cu mai toate genurile muzicale o mai aparte clasa de habotnici scelerati, nu doar cu rock-ul.

| MetalForever explică (pentru splitt):

Alternate current/Dirrect current sau ceva-n genu l-or luat de pe aspiratoru verisoarei tobosarilor.

| MetalForever explică (pentru Dumnezău):

James si Kirk au fost cei mai marcati...

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru wdexwjmwd):

De unde? Eu nu lipsesc nicaieri.Sunt mereu prezent prin copiii mei, ca Charlie Manson.

| Dumnezău a răspuns (pentru MetalForever):

Kirk era in dimineata urmatoare pe scarile casei in care au ramas dupa noaptea accidentului, plansese toata noaptea, iar James il gasise pe la 6, tipand "God, why Cliff?"

| MetalForever explică (pentru Dumnezău):

Ei bine, nu stiam nici eu chiar atat de detaliat dar stiam ca kirk a plans, la fel si james...mda..si dave mustaine oa plans sa stii.

| MetalForever explică (pentru anonim_4396):

Pai muzica rock nu te influenteaza nici pozitiv dar nici negativ.Aici parintii tai nu au dreptate.Scuza-ma daca te-am jignit ca am spus ca nu au dreptate, dar asta e adevarul ce sa-i faci? TU alegi ce esti in viata la fel cum si parintii tai au ales sa asculte muzica clasica si rock romanesc, tu alegi muzica rock.Si asta nu e valabil doar in muzica, ci in tot ceea ce faci.Am 13 ani si deja gandesc cam prost spun parintii mei da..asta e parerea mea:eu aleg ce sa fac in viata.Imi dati dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascult de ani de zile dar nu numai rock. Prima mea melodie rock preferata, a fost
Bring me to life de Evanescence si aveam 9-10 ani... parca, am amintiri pierdute-n neant, e posibil sa ascult de mai mult timp.

| MetalForever explică (pentru MetalForever):

Si da, si mie imi placea evanescense melodia ai Bring me to life si say you will superr...mi-am bagat niste mel de la tine in playlistul meu nu te supara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MetalForever):

Da ai dreptate. Eu am 14, si imi pare bine ca ascult de mica muzica asta.winking

| MetalForever explică (pentru anonim_4396):

Pai,normal,e cea mai tare muzica.

| MetalForever explică (pentru anonim_4396):

Cel mai tare gen de muzicabig grin.

| MetalForever explică (pentru anonim_4396):

Bravowinking.

| MetalForever explică (pentru Dumnezău):

Mai Dumnezau ce te tat dai mare?laughing).De parca le-ai sti pe toate in puii mei nu is prost si stiu ca exista google asa ca nu imi mai pune intrebari capcana ca te pot face de rusine mai, numa cand ii vorba de metallica nu ma faci:p.Ce iubesc nu-mi poti lua de la suflet.we twam pus la prieteni sa-mi dai id mai vb nooi...

| Tourniquet a răspuns (pentru MetalForever):

Say You Will e marfa!

| DeadMemories a răspuns (pentru MetalForever):

1.Eu am inceput sa ascult rock pentru ca si prietena mea cea mai buna asculta.Cand ma intalneam cu ea, pe strada ascultam Rammstein, Slipknot si S.O.A.D, iar apoi ma duceam acasa, cautam pe net mai multe trupe si asa am inceput sa ascult rock.
2.Si la noi profa de religie e extraordinar de credincioasa.Mentioneaza de semne si alte panarame care ei i se par anormale dar eu m-am obisnuit cu ele.Ea zice ca daca ascultam muzica rock, dubstep, hip hop, rap si house suntem in potriva Lui.Si atunci ce sa ascultam? Manelistii care canta despre dusmani,"gagici" si bani? Sau muzica bisericeasca? E un program la noi in scoala in care duminica se face la biserica scolii ceva pentru elevi, care vrea sa mearga, iar care nu vrea nu e obligat.Dar cei putini care merg la programul asta sau ce o fi el(mentionez ca la chestia asta merg:o manelista cu tupeu care ia numai 3 si 4 si se duce duminica la slujba sa stea in voia Domnului si mai merge si un manelist prieten de-al ei care e venit din alta tara si nu merge la biserica pentru slujba si pentru ca sa ii faca ochi dulci aleia-trebuie sa zic:eu nu am nimic cu ei dar se iau mereu de mine, chiar am fost prietena cu fata aia dar era prea rautacioasa asa ca nu mai vorbesc cu ea)sunt super apreciati de profa, le da 10 pentru ca au fost la diverse activitati facute de oras, ca sunt cuminti la biserica si altele.Deci daca cei care merg acolo la biserica sunt de treaba asta inseamna ca noi suntem draci sau ce? Tin minte ca o data eu si cu un rocker de la noi din clasa am avut la ora de religie tricouri identice cu Korn si asta a enervat-o, a zis ca o sfidam, sa nu mai ascultam rock ca e un gen satanist si ca o luam pe cai gresite.Eu i-am zis ei in fata ca nu cred in Dumnezeu dar nu sunt ateista.Nu cred in nimic.
3big grine ce toata lumea care vede un rocker pe strada se inchina sau face o fata ciudata? Sa ma lamureasca si pe mine cineva.happy
4. Vorba ta:Ce iubesc nu-mi poti lua de la inimalaughing.
5.Eu una ma duc la biserica numai de Craciun si de Paste cu mama pentru ca nu vreau sa o dezamagesc si nu vreau sa ii zic ceea ce simt eu cu adevarat.Dar nu ma inchin in biserica credicioasa si absorbita de slujba (care ma plictiseste pana la moarte)dar nici nu fluier babele pe acolo care au venit sa asculte si ele ceva.
P.S:Scuze ca am scris mult.