| Costi26 a întrebat:

Salut! Am o pasiune destul de mare pentru muzica (rap/trap) ascult de dimineata pana seara si am ajuns la concluzia ca mi-ar placea sa intru si eu in aceat domeniu. Care sunt pasii cu care ar trebui sa incep si la ce obstacole sa ma aștept?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Muzica rap si trap este muzica de gang si cartier, care nu se invata nicaieri, se canta pe strada sau la un prieten acasa, dupa cum te taie capul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, "domeniul" nu are sanse egale pentru toti. Poti fi foarte bun, intr-o zona fara sperante pentru genul respectiv, si sa ramai toata viata nelansat/necunoscut, in timp ce vezi artisti mai putin talentati decat tine, care ajung vedete.
Totusi, in 2022 ai la dispozitie retelele de socializare, unde te poti promova foarte rapid. Tiktok te-ar putea ajuta mult. Dar inainte de a posta ceva, iti faci pagini de Instagram si Facebook, ca sa aiba unde sa te urmareasca oamenii carora le starnesti interesul. Altfel le place un filmulet de la tine, dar te pierd/ii pierzi.
Cat despre muzica, e ciudat sa iti spun eu, dar trebuie sa incepi sa creezi ceva. Compune versuri, familiarizeaza-te cu programele de editare si fa beat-uri, invata scratch, exerseaza flow... Vezi la ce esti bun. Daca esti bun laughing
Daca nu cunosti termenii folositi de mine, e deja grav.

| Alex980078 a răspuns:

Toți acum sunt artiști...bine îți spun pașii mei pe care i-am făcut, trap și rap sunt niste simple elemente din familia hip hop, trap-ul nu-mi place doar daca e ceva special. Depinde câți ani ai acum, dacă ai inca 15, 16 trebuie sa evoluezi cu timpul, important e să-ți dezvolți simțul artistic în timp, ciorba făcută la repezeală nu-i buna