| CosminRR a întrebat:

Salut.Am o "problema" mare(cred ca si voi...).
Credeti ca vor disparea vreodata, jegurile astea de manele?!
Cand se vor destepta romanii, sa nu mai asculte infectiile astea de manele, sa se uite la toate emisiunile de ratati, retardati mintali si nu numai(nu o sa le enumar pentru ca sunt convins ca le stiti si voi).
Voi ce spuneti?

7 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Eu una,când aud pe vreunul că ascultă manele(sau house&co.),încep să fac dezbateri pe tema muzicii, după care unii încetează să mai asculte, iar alţii...sunt cauze pierdute.Nu ştiu ce am putea face în situaţia asta."îndobitocirea populaţiei" e în desfăşurare.

| GusWaters a răspuns:

TV-ul a devenit nociv in ziua de astazi,cu atat mai mult in Romania.

In primul rand,sunt mai multe tipuri de manele: din alea normale,electronice,manele-rap(Puya,Grasu XXL,Nane, chiar si Vescan), iar genurile astea cam acopera vreo 85% din preferintele romanilor.Acum ei ii numesc cocalari pe cei ce asculta manele normale,dar nu se uita la ei, cum isi zdruncina inutil suncile si fustele ce nu trec de cur pe Inna sau alta prostie, care cica e house.Ca sigur,oamenii astia care asculta Inna n-au auzit in viata lor de trance-ul si electro-ul bunicel,adica Faitheless,The Prodigy,Parov Stelar,sau alte din astea.

Problema cu romanul e ca,acesta,intotdeauna,va gusta barfa,tot ce este de prost-gust,si ce e mai usor de digerat(pentru asta nu-i condamn),fie ca e vorba de muzica,de o emisiune la TV,sau de valorile pe care si le seteaza ca ''demne de urmat''. Romanii nu se vor destepta niciodata,pentru ca muzica proasta,si tot ce este negativ intr-un mod ridicol si patetic, ei vor urma, si vor considera toate aceste elemente bune.Manelele normale vor disparea,ca o sa se modernizeze si ultimii tiganasi si o sa treaca la manele electronice,dar cele subtile(adica Inna,Alexandra Stan,Lora, CRBL, sau dracu mai stie ce) n-or sa dispara oricat boicot s-ar face impotriva lor.Simplu,pentru ca asta-i place romanului: sa zguduie din tot ce are,sa mai bea o bere proasta, sa mai asculte un house penibil, s.a.m.d.Nu poti schimba mentalitatea unui om,ca se se indrepte spre ceva bun,daca el asa este construit, nu il poti lua de la ce ii face placere, desi sunt demni de mila.In plus,in Romania nu se promoveaza lucrurile care ar ajuta la dezvoltarea mentala a oamenilor,decat foarte putin: nu tu o muzica buna la TV,nu tu o emisiune educativa,sau de dezbatere cu bun-simt,nu cu silicoane,sau cu modele de carton, care jongleaza zilnic cu madulare. Tara lui Papura-Voda, intr-adevar!

| RockNbeer a răspuns:

Eu spun sa ati vinzi tv-ul si sa nu ai bagi in seama.ca si cum nu ar exista happy
Pentru mine aceasta specie de "oameni" nu exista.
De omorat nu ai putem omora
De aruncat afara din tara nu avem cum.ca nu avem bani francezilor.sa le dam cate 500 de euro la fiecare sa plece.
Nu ne ramane decat sa iai ignoram.
Le ignoram muzica. posturile de la tv. daca nu au cine sa ai asculte/sa-i vada, or sa se potoleasca happy
Si daca asta inseamna sa fi rasist.atunci sunt un rasist happy

| Nucreeed a răspuns:

Si eu sunt total impotriva manelelor ...sunt multi copii care invata de la parinti sa asculte asa muzica...si la ce versuri au manelele o sa invete numai despre bautura,femei, dusmani, violenta.

| anonim11_5290 a răspuns:

Stii. e o chestie pe care nimeni nu o intelege. Nici mie nu imi plac manelele, dar nu pot spune ca le urasc. Pt ca. sa recunoastem, toti am fost la o nunta, sau la o petrecere unde toata lumea dansa si se distra pe manele. Te deranjeaza faptul ca sunt cantate de tigani? daca da, imi pare rau sa iti spun dar faci discriminare si asta nu e bine. Si ei sunt oameni ca si noi, si uite ca asa cum ne place noua rock.ul, dubstep sau pop, asa le plac si lor manelele. Gandeste-te ca ai putea fi in locul lor. Nu ti'ar placea cand toata lumea te'ar critica. sa fim seriosi.

| CosminRR explică (pentru anonim11_5290):

"Te deranjeaza faptul ca sunt cantate de tigani?" am spus eu asa ceva? Sa nu deviem de la subiect!

| anonim11_5290 a răspuns (pentru CosminRR):

Nu ai spus. Dar am zis asta pentru ca de obicei asa se intampla. Intr-adevar unele manele nu le suport, asta din cauza versurilor care se refera numai la mafie, bautura si tot asa. Dar in rest, nu le urasc, dar nici nu le plac.