| anonim_4396 a întrebat:

As avea cateva intrebari legate de radio, dar inainte de asta vreau sa rog sa raspunda in special cei care chiar stiu despre ce e vorba, care poate au lucrat la un radio si cunosc bine acest subiect. Poate o sa vi se para destul de naive unele dintre intrebari, dar momentan nu stiu prea multe despre radio-uri si sper sa nu inceapa nimeni cu mistouri si sa primesc cateva raspunsuri utile de la voi big grin CEL MAI CORECT SI COMPLET RASPUNS PRIMESTE FUNDA!winking
Mai fac o precizare: toate intrebarile pe care o sa le pun se refera in special la radiourile mari, cele mai cunoscute(ex. ZU, Pro Fm, Kiss etc), nu ma refer la radiouri micute de care nu a auzit nimeni si la care lucrurile poate ca stau putin diferit. Deci:

1. Se pot modifica melodii si apoi se pot pune zilnic la radio? ma refer, daca as fi angajat la un radio sa fiu omul care se ocupa cu facutul playlist-ului, as putea sa 'tai' anumite parti din unele melodii(de ex, sa scurtez inceputul vr-unei melodii, in caz ca incepe prea lent si plictisitor) si sa o transmit apoi scurtata la radio?
2. Un radio ca sa functioneze si sa transmita zilnic melodii ce trebuie sa faca(in afara de sa-si ia licenta)? Citisem undeva pe net ca trebuie sa faca un contract cu o casa de discuri pentru a putea transmite melodii. Si aici as mai avea niste intrebari: ele platesc cumva numarul de melodii date la radio? sau cat de mult se repeta unele dintre ele( de ex. pentru un radio daca repeta de 10 ori pe zi piesa artistului x si doar de 2 ori pe zi piesa lui y, pentru ei e acelasi cost?). Sau altfel spus, daca ei sa zicem ar repteta zilnic aceleasi 30 melodii, sau daca ar avea un playlist foarte variat si ar pune zilnic peste 100 de melodii diferite, pentru ei e cam acelasi lucru?
3. Sau de fapt cum e treaba cu costurile, daca ai contract cu o casa de discuri poti da orice melodie(indiferent de cine o canta si in ce an a fost lansata) si o poti da de cate ori vrei tu, fara sa platesti nimic in plus?
4. Cum se numesc si cum functioneaza acele aparate prin care e transmisa melodia de la radio catre ascultatori? ca ma gandesc ca doar nu se pun pe vr-un calculator sau laptop de pe youtube sau ceva de genul. sau?laughing in studiourile radiourilor mari am vazut mai mereu unele aparate, am inteles ca unul din ele se numeste 'mixer' sau ceva de genul. Acela transmite melodia, sau e doar vr-un aparat care poate sa schimbe putin sunetele melodiei(ca de exemplu egalizatorul de la media player)?
5. Melodiile care se transmit la radio, mereu canta in studio-ul lor si sunt transmise prin niste aparate de acolo? De exemplu, daca mai multi oameni se afla mai tot timpul in studio, si doar 1 dintre ei e responsabil cu pusul melodiilor, practic ceilalti sunt oarecum obligati sa asculte zilnic melodiile acelea? Ele mereu canta in studio, nu poti fi transmise altfel(gen puse la un PC pe winap sau media player si transmise catre ascultatori, fara ca ele sa cante in studio)?
6. Radiourile se inchid de obicei pe timp de noapte? si daca raspunsul e nu si melodii canta continuu pe timp de noapte pana vin a doua zi oamenii, se pot da si melodii necenzurate dupa ora 00:00?
7. La ce folosesc acele casti pe care majoritatea sau chiar toti din studiouri le poarta mai mereu? Intreb asta pentru ca ma gandesc ca doar nu le-or tine pe urechi pentru ca ar canta prea tare melodiile la ei in incaperea aia a studioului si eu prin castile alea se feresc sa nu li se sparga timpanelelaughing ..eu am vazut ca le poarta aproape tot timpul, chiar si atunci cand nu sunt melodii puse si doar birbesc ei intre ei la emisiuni de dimineata, deci care e treaba cu castile alea? big grin

Desi as mai avea cateva intrebari, momentan doar acestea mi-au venit in minte. si avand in vedere cat de mult am scris la fiecare din ele, chiar e bine ca ma opresc aicilaughing Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Mariann2015 a răspuns:

Edit: la intrebarea 7 voiam sa scriu "doar vorbesc* ei intre ei"