| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Având în vedere că suntem în mijlocul verii, în septembrie mergem din nou la școală. Având în vedere că trec în a 5-a, colegii mei iar îmi vor cânta manele 5gang.Ce argumente să le dau că 5gang este cea mai proastă,, trupă"românească?
Adică...Bag titluri în engleză,se dau mari cu vocile lor,dar nici n-au voce,doar le îngroașă ca să pară că cântă.Ne fac țara de râs,fac totul pentru bani, au fani de nici 5 ani,fac versuri fără sens, cântă de parcă ar recita poezii etc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu o sa ii convingi de absolut nimic folosind argumente. Accepta ca sunteti diferiti si prin urmare nu aveti preferinte comune. Punerea accentului pe aceste diferente doar o sa va dezbine, o sa formeze o prapastie intre voi, ducand la atacuri inutil. Fiecare are adevarul lui, asa ca ce rost constructiv ar avea sa ii ataci adevarul altei persoane? Puteti sa fiti prieteni chiar daca sunteti diferiti atata timp cat va respectati. Stati minim 25 de ore pe saptamana impreuna timp de 3 ani, prielnic ar fi sa va concentrati pe ce aveti in comun, iar daca nu aveti niciun punct comun pur si simplu nu iti pierde timpul cu dispute care nu duc nicaieri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bă iote, eu înțeleg că trebuie să respectăm deciziile altora, dar ei de ce nu mi-o respectă pe a mea.Eu respect că ascultă 5gang, dar ei? De ce mereu îmi cântă în ureche și nu-mi dau pace? Ei nu vor să ne respectăm reciproc, ipocriții ăia.Ce să fac atunci când îmi cântă fix în ureche?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ei nu au capacitatea de a fi intelegatori de ce ar trebui sa fim ca ei si nu exemple pentru ei, iar daca pur si simplu aleg sa nu vada in ce faci tu un exemplu pozitiv si de urmat atunci este alegerea lor si nu ai altceva de facut decat sa le-o respecti si sa nu iti pierzi timpul cu ei. De ce iti canta in ureche, nu pentru ca te-ai aratat vulnerabil? Daca nu primeau o reactie la ce faceau, nu mai aveau de ce sa continue. Prin urmare, nu le mai da satisfactie, daca le arati ca esti deranjat e normal sa nu se opreasca daca asa sunt ei. Gandeste-te la un om pe care il gadili si se zbate, continui, dar daca nu primesti nici un raspuns nu mai exista nicio placere care sa te motiveze.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai că bine zici

9 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu ii bagi in seama pe aceea care asculta asa ceva. Te imprietenesti cu ceilalti. Decat sa te certi cu ei, mai bine ii ignori sau esti ironic.

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Pai. i-ai descris perfect! foloseste asta in a-ti "combate" colegiiwinking

| anonim_4396 explică (pentru Stavi_Alex_1987):

Am incercat, dar ma luau peste picior

| comyne a răspuns:

Stiu ca deja ai dat funda insa daca ai nevoie in continuare de un alt raspuns sunt aici pentru tine:

O trupa "buna" in adevaratul sens al cuvantului are nevoie de mai mult decat versuri despre "cat de tari" sunt membrii trupei.
De ce 5gang nu ar trebui ascultati? Motive:
-poate ca au voce dar sunt 100% sigura ca nu au habar despre muzica. Arata-le perfomante live de la Little Mix ( este trupa mea preferata ti-o recomand, transmit lucruri prin versurile lor) unde aceste fete vor canta niste note la care ei s-ar chinui o viata intreaga sa ajunga. Nu sunt experta in muzica insa sunt sigura ca niciunul din ei nu stie sa cante cu adevarat, poate doar Dia.
-in ultima vreme este de apreciat ca o trupa sa poata dansa sau macar daca vor sa se numesca "band" sa poata canta la un instrument. Daca mergi la un concert al unei trupe din afara vei ramane socata sa vezi ce prezenta au pe scena.
-versurile. La ce se gandesc oare cand isi scriu melodiile? Arata-le prietenilor tai melodii precum "Strip", "Woman's world", "If I Could Fly" sau orice alta piesa de la un artist respectabil. -recomand LITTLE MIX din nou, sau poate One Direction
-autotune. Ei s-au reunit intr-un grup care pur si simplu a vrut sa arate cat de tari sunt ei fara sa le pese cu adevarat de muzica, unul din aspectele care ar trebui sa conteze
-nu transmit niciun mesaj prin muzica lor
-sunt populari la nivelul tarii deoarece in Romania nu o sa se nasca niciodata trupe cu talent de nivel international. 5Gang a fost una din primele trupe pe care copii au vazut in generatia noastra si asta i-a facut sa ii idolatrizeze crezand ca asa ar trebui sa fie muzica

Inca o data iti recomand Little Mix, ador trupa asta si este destul de underrated chiar daca fetele sunt talentate. Nu sunt fana BTS, o trupa mult prea populara de kpop, insa cred ca daca i-as pune sa concureze cu 5gang ar fi oripilati de ce numim noi "talent" in tara asta.

Aratai Rihanei o piesa de-a lor si vei observa reactia ei. Explica-le prietenilor tai ca pana si voi puteti sa va faceti o trupa si veti suna mai bine ca ei

| anonim_4396 explică (pentru comyne):

În primul rând,le-aș zice colegilor despre Rihanna, One Direction, O-Zone, dar ei nici măcar nu știu cine-s ăștia.În ziua de azi, copii români ascultă numai prostii de zero bani.Sincer,nu-s genul de persoană cu muzica, și nu că mă laud, dar eu cel puțin știu să cânt la chitară și pian.Cel mai probabil, dacă aș zice unui artist despre 5gang, i-ar aprecia, dar în realitate ar fi dezgustați.
Nu e un copil în clasa mea care să nu asculte 5gang, cu excepția unei fete. Scuze că poate ești trist că n-ai primit fundă, dar SareInOchi mi-a arătat că trebuie să accept realitatea.Nu zic că răspunsul tău nu e bun, este foarte bun, dar ai răspuns mai târziu, deci...Sorry.Mă rog,să stii că am fpcut ce ai zis, dar n-a mers, doar mă luau peste picior.În plus, accept că suntem diferiți, dar ei de ce mereu îmi cântă melodii 5gang? Mereu îmi cântă în urechi, deși eu trebuie să le accept decizia lor fraierească.C-am asta mă deranjează cel mai tare.
Bye, bye boss

| comyne a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nimic daca nu mi-ai dat funda =) am vrut doar sa incerc sa te ajut.
In orice caz ai putea sa le dai o gura din propriul medicament. Gaseste un fandom caruia sa i te alaturi, incepe si tu sa idolatrizezi pe cineva iar apoi canta-le in continu piese de la acel artis. O sa vezi ca se satura rolling on the floor))))