| Korg232322 a întrebat:

Cum aflu care sunt acordurile dintr-o melodie? De exemplu,in melodia de mai jos, la 0:36 ma intereseaza...suna foarte bine si vreau sa invat si eu!

https://www.youtube.com/watch?v=7h1EJFNhAhM

4 răspunsuri:
| Stef98 a răspuns:

Salut,
In acel tip de melodie. tot vine din interior.
Ascultatand zilnic melodia. linia se va lipi cumva in mintea ta.

Mult succes!

| Șoric_Cristina_1999 a răspuns:

Mpai daca ai facut muzica, De obicei melodia se bazeaza pe 1, 4, 5 (fiind acordurile principale dintr-o tonalitate). Acordul de la 0:36 este Fa# minor (relativa gamei La major)

| Șoric_Cristina_1999 a răspuns:

Si ca sa afli care sunt acodurile dintr-o melodie, mai intai trebuie sa vezi ce sunete canta respectivul si de acolo formezi doua terte pe el si vezi care suna mai bine.

| Korg232322 explică (pentru Șoric_Cristina_1999):

Buna,mersi pentru raspuns! Nu am facut muzica, in sensul ca nu stiu sa cant dupa note...Am invatat sa cant singur si nu stiu chiar bine notele si gamele muzicale...Cum s-ar zice, am invatat "dupa ureche" Mersi din nou! :*