| Lola23 a întrebat:

Cum as putea sa invat singura sa cant la chitara? Am mai facut chitara dar am luat o pauza luunga si am uitat notele si smecheriile alea. Am o chitara din aceea cu 3 corzi de plastic si 3 de metal. Daca stiti un site unde imi explica va rog frumos linkpuppy dog eyes. Funda cat vreti voi de MARE!

Răspuns Câştigător
| LittleMønster a răspuns:

Http://justinguitar.com/

4 răspunsuri:
| Gorath a răspuns:

Ba da poţi să înveţi să cânţi singură, chiar foarte bine. Uite nişte siteuri cu lecţii online care cred că ţi-ar fi de ajutor:http://www.youtube.com/user/lectiadechitara/videos -tipul chiar explică bine.
http://cursuridechitara.blogspot.com/2008/01/lectia-1-acordurile-g-c-d.html
Tot ce trebuie să faci în prim plan e să înveţi puţină teorie (denumirile corzilor, cum se acordează chitara) şi apoi să începi la învăţat acorduri şi bătăi.Nenea din primul video explică ok asta.Deci,ideea e că poţi învăţa de una singură.

| Here4you a răspuns:

Buna, pentru acordarea chitarii nimic mai simplu decat acest program care il descarci de aici.
http://www.youtube.com/watch?v=cz680wRnNQk
Ai o chitara clasica si iti va fi relativ usor sa te obisnuiesti cu digitatia, poti incepe cu acordurile G C D E A. stapanind bine aceste acorduri poti scrie si chiar canta multe cantece la chitara pentru ca sunt foarte populare in muzica succes C :

| ZZZandreea a răspuns:

Nu poti. Crede`ma! si eu am incercat, chiar am ureche muzicala, dar notele trebuie sa fie explicate ca perfect! la clape am invatat usor, dar la chiatara emai greu. plus ca trebuie sa o acordezi perfectwinking

| Here4you a răspuns (pentru ZZZandreea):

Nu poti nu exista, apoi urechea muzicala se formeaza in timp, dupa ce ti au intrat sunetele fiecarei note in cap si la un moment dat reusesti sa le distingi. Andrea desi ai ureche muzicala ai fi un fenomen daca ai reusi sa stii ce note sunt cantate doar auzindule.