| Shadowlx a întrebat:

Mă gândeam că aș vrea o chitară și mă gândeam ce chitară să îmi iau. Voiam clasică sau acustică, dar nu prea știu care e diferența dintre ele. Gen, sunetul daca e foarte diferit, dacă una ar fi mai ușoară. In special de cum sună m-ar interesa.

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Chitara clasica foloseste corzi de nailon sau un alt material moale, cea acustica de de otel. Daca asculti Gipsy Kings sau ceva asemanator, iti recomand chitara clasica. Daca vrei pentru un alt stil muzical si sunet puternic, atunci alege chitara acustica.

1 răspuns:
| Edw08 a răspuns:

Salut! Eu zic ca in linkul asta ai un mic "ghid" util pentru întrebarea ta happy

https://musicandmore.ro/blog/cum-sa-alegi-o-chitara-pentru-incepatori/

Succes!