| Herr a întrebat:

Salut,
Mi s-a rupt coarda subtire de la chitara, as vrea sa va intreb, daca cei de la Magazinul Muzica de unde mi-am procurat chitara, ar putea sa imi puna alte corzi, eu o sa le cumpar, dar nu stiu sa le montez.
Intrebarea mea este urmatoarea: Daca baietii de unde am luat chitara imi pot pune corzile cumparate si cat ar costa?

PS: Am chitara acustica, Ibanez.

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Salut, am pățit același lucru.
Păi, un set de corzi costă 25 de lei, iar mie mi-au montat coarda nouă pe gratis. Nu cred că o să îți ia bani pe montajul corzii. Dar, un set de corzi pentru chitară acustică costă 25 de lei.
Baftă

2 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

E uşor să-ţi pui corzile singur.
Capătul cu... capătlaughing, ştii la ce mă refer, îl fixezi pe ce tip de suport ai acolo(tăbliţă cu găuri, sau şurub de plastic, sau ce ai), iar capătul subţire îl pui mai întâi prin gaura de pe grif, apoi înfiletezi. Fiind coarda cea mai subţire, trebuie s-o pui dinspre stânga.

| IndescribableChild a răspuns:

Nici macar 25 de lei...saracul 1. 5 lei. Atat costa o coarda de chitara si dupa ce zici tu... a 6-a chiar. Se vand si la bucata. Si coarda ti-o poate pune chiar profesorul/ profesoara de la scoala. Garantez 100% ca au idee cum se procedeaza.
Take care, IndescribableChild.