| LeX_6839 a întrebat:

am 15 ani si as vrea sa ma apuc sa cant la chitara, credeti ca este cam tarziu pentru asta? Chitara o am deja cumparata este una electrica. Funda :X

Răspuns Câştigător
| ThePoet a răspuns:

Cum sa fie tarziu? Nici la 60 de ani nu e tarziu. Bafta. Ce chitara ai?

| LeX_6839 explică (pentru ThePoet):

Se numeste DIMAVERY

| ThePoet a răspuns (pentru LeX_6839):

Slabut. Cat ai dat pe ea? In orice caz pentru incepatori orice chiatara e buna, dar ar trebui mai intai sa inveti niste acorduri pe chitara acustica. Eu ca electrica am o Hora din anii '80 cu tot cu set de pene din aceeasi perioada si am studiat pe ea cam 1 an dupa care am lasat-o deoarece nu are decat modul clear pe amplificator, n-are distors sau treble, din pacate. A ta are?

| LeX_6839 explică (pentru ThePoet):

Nusti daca are dar cred ca da... la ea mai am 2 butoane pentru ton si unu de volum. Am cumparato cu pretul de 425 ron big grin

| ThePoet a răspuns (pentru LeX_6839):

Alea doua butoane nu ma incanta. Ideea este sa vezi cum suna pe amplificator si ce butoane are amplificatorul. Pretul este cat de cat rezonabil la ea, nu-i asa rau. Inseamna ca tra sa fie ceva in legatura cu instrumentul.

| LeX_6839 explică (pentru ThePoet):

Daca vrei da-mi idd tau si mai vb in legatura cu muzica. Inca nu am un amplificator big grin

| ThePoet a răspuns (pentru LeX_6839):

Daca ai nevoie de ajutor asa pentru formalitati si informatii de baza pot sa iti spun destule chestii despre chitara. Trimite-mi un mesaj privat cu id-ul si vorbim.

8 răspunsuri:
| rockelle75 a răspuns:

Buna.
Eu m-am apucat de chitara pe la 11 ani, dar nici la 15 nu este tarziu.
Iti recomand sa lasi deocamdata electrica deoparte si sa iti cumperi una clasica, ca sa te obisnuiesti mai intai cu corzile, pentru ca daca incepi direct cu una acustica sau una electrica, iti va taia degetele (la propriu).
Dupa cum spuneam, cumpara-ti una clasica si invata cateva acorduri la ea. Acordurile le poti lua de pe urmatoarele site-uri:
www.tabulaturi.ro (cantece romanesti)
tabs.ultimate-guitar.com (cantece straine)
Invata-le de acolo si bafta in continuare! :)
Sper ca te-am ajutat,
Vik.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu este deloc tarziu. Eu am 17 si m-am apucat de vreo doua saptamani, fiindca imi doream de mult. Nu are importanta la ce varsta incepi sa inveti, atata timp cat vrei asta. Si eu tot pe electrica am inceput (un Fender Squier).