| Alex_Alex_1996_biY4 a întrebat:

am aproape 16 ani si as vrea sa ma apuc de lecții de chitara.

1. Sunt grele aceste lecții?
2.Imi e ca mă voi încurca în degete pe acordurile alea(asa cred ca se numesc)
3. As vrea sa încep pe acustica, ce ziceți?
4. Am înțeles ca sunt chitare și pentru stangaci și pentru dreptaci, cum trebuie sa ma orientez pentru a o alege? (eu sunt dreptaci)
5.Este târziu apucandu ma la vârsta asta?
6.Credeti ca pot învață să când la ceara de pe YouTube? Sau mi ar trebui mai bine un profesor? Daca pot de pe YouTube voi la cine v ați uitat ca să învățați?
7. orice alta informație îmi este de ajutor

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare. Lecțiile de chitară e recomandat să le faci cu un profesor, dacă în localitate ai o școală populară de artă, cu siguranță vei găsi un profesor. Îți apreciez entuziasmul, dar sunt două situații diferite și anume: 1. dacă ai cunoștințe muzicale îți va fi mai ușor; 2. dacă NU, atunci va trebui s-o iei de la zero, ceea ce este un pic mai dificil, deoarece la înscriere vei fi testat în privința aptitudinilor muzicale, (auz, melodie, armonie, ritmică, etc.); toate astea nu trebuie să te descurajeze dacă ești ambițios și chiar vrei să înveți să cânți la un instrument muzical. Eu am cunoștințe de teoria muzicii, armonie, clarinet, saxofon, pian tehnic, astfel nu mi-a fost greu să fiu autodidact în abordarea cântatului la chitară, desigur nu sunt un virtuoz, dar mă distrez acompaniindu-mă la o melodie. Cei mai buni chitariști sunt cei care la origine au învățat să cânte la vioară, iar vioara se învață "din fragedă pruncie" de pe la 5-6 ani. Desigur sunt și excepții, dar aici deja intervine factorul esențial, talentul. Dacă vrei să înveți doar pentru distracție te încurajez s-o faci, apelează la un profesor, succes!

1 răspuns:
| AndreiIonut2000000 a răspuns:

Salut!

După parerea mea, lecțiile de chitară nu sunt grele. Trebuie să știi și teorie, gamele minore si majore. Dacă îți dorești asta cu adevărat poți învăța și cu Youtube-ul, de exemplu te poți uita la David Enescu, are el un clip cu vreo 20 de acorduri pentru începători.

Și nu, nu e târziu să te apuci la vârsta asta! happy
întâi ia-ți un instrument pe care să înveți. Spor la treabă!